Կառավարությունը KFW-ի հետ կստորագրի 40 մլն եվրո ներգրավելու համաձայնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության` ի դեմս ՀՀ ֆինանսների նախարարության և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության, և Վերականգնման վարկերի բանկի (KfW) միջև կստորագրվի «Քաղաքականության վրա հիմնված վարկ – Շրջակա միջավայրի պահպանություն - BMZ 3010 00 579, վարկ N 29426» վարկային համաձայնագիր: Դրանով նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրել բյուջետային աջակցության 40 մլն եվրոյի վարկ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Ֆինանսների փոխնախարար Կարեն Բրուտյանը նշեց, որ միջոցներն ուղղվելու են «2019թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պակասուրդի ֆինանսավորմանը, ուստի վարկային միջոցների ժամանակին ստացումը կարևոր նշանակություն ունի պետական բյուջեի կատեգորիաներով նախատեսված ծախսերի ֆինանսավորման տեսանկյունից:
Բյուջետային աջակցության միջոցների ստացման համար նախապայման Է հանդիսանում երկկողմ փոխհամաձայնեցված քաղաքականության գործողությունների աղյուսակով սահմանված շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում մի շարք միջոցառումների և բարեփոխումների իրականացումը:

Правительство Армении подпишет с KFW соглашение о привлечении 40 млн евро
Между Республикой Армения в лице Министерства финансов РА и Министерством окружающей среды РА и Банком восстановления кредитов (KfW) будет подписано кредитное соглашение “Кредит на основе политики – охрана окружающей среды - BMZ 3010 00 579, кредит N 29426”. Тем самым планируется предоставить Армении кредит бюджетного содействия в размере 40 млн евро.
Как передает «Арменпресс», замминистра финансов Карен Брутян отметил, что средства будут направлены “на финансирование дефицита, установленного Законом РА “О государственном бюджете 2019 года”, в связи с чем своевременное получение кредитных средств имеет важное значение с точки зрения финансирования расходов, предусмотренных категориями государственного бюджета.
Предварительным условием для получения средств бюджетного содействия является осуществление ряда мероприятий и реформ в сфере охраны окружающей среды, установленных таблицей действий двусторонней согласованной политики.