Նեպալցին աշխարհի 14 ամենաբարձր լեռնագագաթները նվաճել Է ռեկորդային յոթ ամսվա ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նեպալցի լեռնագնաց եւ բրիտանական ծովային հետեւակի նախկին ծառայող Նիրմալ Փուրյան յոթ ամսվա ընթացքում նվաճել Է աշխարհի բոլոր 14 ամենաբարձր լեռնագագաթները՝ գերազանցելով նախորդ ռեկորդները, որոնք սահմանել Էին լեհ եւ հարավկորեացի ժայռամագլցողները:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 29-ին հայտնել Է BBC News-ը: Հոկտեմբերի 29-ին 36-ամյա Փուրյան նվաճել Է ութհազարանոց (գագաթներ, որոնց բարձրությունը ծովի մակարդակից գերազանցում Է 8 հազար մետրը) 14 լեռնագագաթներից վերջինը՝ Շիշաբանգմու հիմալայան պիկը, որը գտնվում Է Չինաստանի Տիբեթի ինքնավար շրջանի տարածքում: Ալպինիստն ութ հազար մետրը գերազանցող լեռնագագաթները նվաճելու առաջադրանքին ձեռնամուխ Է եղել 2019 թվականի ապրիլին, երբ նա նվաճեց Աննափուռնա I-ը՝ Հիմալայների Աննափուռնա լեռնազանգվածի բարձրագույն կետը: Մայիսին Փուրյան նվաճել Է Էվերեստը: Նույն ամսին նա նվաճել Է աշխարհի եւս չորս ամենաբարձր գագաթներ: Դրանք բոլորը գտնվում են Նեպալում: Հուլիս ամսին նեպալցին նվաճել Է հինգ լեռնագագաթ, որոնք գտնվում են Պակիստանում: Սեպտեմբերին նա հասել Է երկու լեռնագագաթ, որոնք գտնվում են Չինաստանում եւ Նեպալում: Փուրյան բրիտանական բանակում ծառայությունն սկսել Է 2003 թվականին: 2009 թվականին նա ընդունվել Է Մեծ Բրիտանիայի Թագավորական ծովային հետեւակազոր: 14 ութհազարանոցները նվաճելու նախորդ ռեկորդը ձեռք Է բերվել 2013 թվականին հարավկորեացի լեռնագնաց Կիմ Չանգ-հոյի կողմից, որը լեռնային բարձունքները նվաճել Է 7 տարի 10 ամիս եւ 6 օրվա ընթացքում: 1987 թվականին լեհ լեռնագնաց Եժի Կուկուչկան նույն բանն արել Է 7 տարի 11 ամիս եւ 14 օրվա ընթացքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Бывший британский морпех покорил 14 высочайших вершин мира за 7 месяцев
Непальский альпинист и бывший британский морпех Нирмал Пурья (Nirmal Purja) покорил все 14 высочайших горных вершин мира за семь месяцев, побив предыдущие рекорды, установленные польским и южнокорейским скалолазами,сообщаетво вторник BBC News.
Во вторник, 29 октября, 36-летний Пурья покорил последнюю из 14 горных вершин-восьмитысячников (вершины, высота которых над уровнем моря превышает 8 тысяч метров) - гималайский пик Шишабангму, расположенный на территории Тибетского автономного района в Китае,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Альпинист приступил к задаче по покорению восьмитысячников в апреле 2019 года, когда он покорил Аннапурну I - высочайшую точку горного массива Аннапурна в Гималаях. В мае Пурья покорил Эверест. В том же месяце он взобрался еще на четыре высочайших вершины мира. Все они располагались в Непале. За июль мужчина покорил пять горных вершин, расположенных в Пакистане. В сентябре он взобрался на два горных пика, находящихся в Китае и Непале.
Пурья начал службы в британской армии в 2003 году. В 2009 году он вступил в Королевскую морскую пехоту Великобритании.
Предыдущий рекорд по покорению 14 восьмитысячников был достигнут в 2013 году южнокорейским альпинистом Ким Чанг-хо, который покорил горные вершины за 7 лет 10 месяцев и 6 дней. В 1987 году польский альпинист Ежи Кукучка сделал то же самое за 7 лет 11 месяцев и 14 дней.