Մխիթար Հայրապետյանն ընդունել է երիտասարդ գրոսմայստեր Շանթ Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանն ընդունել է Շախմատի աշխարհի մինչև 20 տարեկանների առաջնության արծաթե մեդալակիր Շանթ Սարգսյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Մխիթար Հայրապետյանի գրասենյակից, երիտասարդ գրոսմայստերին հանձնաժողովի նախագահը շնորհավորել է հիանալի ելույթի կապակցությամբ և մաղթել նորանոր հաջողություններ:
Հիշեցնենք, որ Հնդկաստանում տեղի ունեցած աշխարհի առաջնությունում Շանթը 11 հնարավորից վաստակել է 8.5 միավոր՝ ընդամենը կես միավորով զիջելով ոսկե մեդալ նվաճած ուկրաինացի մարզիկին: Երրորդ տեղը մրցաշարում գրավել է մեր մեկ այլ գրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը՝ վաստակելով 8 միավոր:
Իսկ ընդամենը երեք շաբաթ առաջ տղաները կրկին նույն արդյունքն էին գրանցել. այս դեպքում արդեն Մ18 տարեկանների աշխարհի առաջնությունում բրոնզե մեդալ էր նվաճել Արթուր Դավթյանը:

Мхитар Айрапетян принял молодого гроссмейстера Шанта Саркисяна
Председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи и спорта диаспоры Мхитар Айрапетян принял серебряного призера чемпионата мира по шахматам до 20 лет Шанта Саркисяна.
Как сообщили «Арменпресс» в офисе Мхитара Айрапетяна, председатель комиссии поздравил молодого гроссмейстера с прекрасным выступлением и пожелал ему новых успехов. Напомним, что на прошедшем в Индии чемпионате мира Шант набрал 8.5 очков из 11-и возможных, уступив украинскому спортсмену, завоевавшему золотую медаль всего на пол-очка. Третье место в турнире, набрав 8 очков, занял другой наш гроссмейстер Арам Акопян.
Три недели назад ребята фиксировали такой же результат. А Артур Давтян на чемпионате мира до 18 лет завоевал бронзовую медаль.