Վերածննդի դարաշրջանի՝ Ֆրանսիայում գտնված գլուխգործոցն աճուրդում վաճառվել Է 24 մլն եվրոյով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաղ Վերածննդի դարաշրջանի ֆլորենցիացի վարպետ Չիմաբուեի կտավը, որը գտել են Ֆրանսիայի հյուսիսում ապրող 90-ամյա կնոջ տանը, աճուրդով վաճառվել Է 24 մլն եվրոյով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Parisien թերթը:
Կոմպիենի աճուրդների տանը հունիսին դիմել Էին 90-ամյա կնոջ տան «աղբը մաքրելու» խնդրանքով: Նրա աշխատակիցները ստեղծագործությունը գտել են խոհանոցի եւ հյուրասենյակի միջեւ ընկած պատին: Նրանք նկարի փորձաքննության համար դիմել են «Տուրկեն» գնահատման բյուրոյին, որտեղ եւ պարզվել Է, որ կտավը պատկանում Է հայտնի նկարիչ Չիմաբուեյի վրձնին:
Նկարի սյուժեն նվիրված Է Քրիստոսի չարչարանքներին: Այն, ենթադրաբար, 1280 թվականին ստեղծված երկթեւ սրբանկարի մասն Է:
Կտավը, որն սկզբնապես գնահատվել Է 4-ից մինչեւ 6 մլն եվրո, Acteon աճուրդային տանը վաճառվել Է 24,1 մլն եվրոյով (26,7 մլն դոլար), ներառյալ աճուրդային գանձումները: «Ֆրանսպրես» գործակալությունը նշում Է, որ այդ գումարը ռեկորդային Է դարձել պրիմիտիվիստ նկարչի համար, որի գործերն ավելի վաղ երբեք չեն վաճառվել աճուրդներում, հաղորդել Է ՌԻԱ «Նովոստին»:

Шедевр эпохи Возрождения, найденный во Франции, продан за 24 млн евро
Картина флорентийского мастера эпохи раннего Возрождения Чимабуэ, которую нашли в доме девяностолетней старушки на севере Франции, ушла с молотка за рекордные для примитивного искусства 24,1 миллиона евро.Как передает Арменпресс, об этом сообщает газетаParisien.
К аукционному дому в Компьене обратились в июне с просьбой "расчистить мусор" в доме девяностолетней женщины. Его сотрудники обнаружили произведение висящим между кухней и гостиной. Они обратились за экспертизой картины в оценочное бюро Туркен, где и было установлено, что полотно принадлежит кисти известного художника Чимабуэ.
Сюжет картины посвящен Страстям Христа. "Поругание Христа" предположительно является частью диптиха, написанного в 1280 году.
Картина, которую изначально оценили оценили в сумму от 4 до 6 миллионов евро (от 4,4 до 6,6 миллионов долларов), в воскресенье ушла с молотка аукционного дома Acteon за 24,1 миллиона евро (26,7 миллиона долларов), включая аукционные сборы. Агентство Франс Пресс отмечает, что это сумма стала рекордной для художника-примитивиста, картины которого никогда ранее не продавались с аукционов.