Գիտնականները պարզել են Ալեքսանդր Մակեդոնացու մահվան պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալեքսանդր Մակեդոնացու մահվան պատճառը եղել Է պանկրեոնեկրոզը (ենթաստամոքսային գեղձի հիվանդության սուր ձեւ), այլ ոչ թե մալարիան, որովայնային տիֆը կամ թոքաբորբը, ինչպես ավելի վաղ համարվում Էր: Ինչպես հայտնել Է Greek Reporter հրատարակությունը, այս եզրակացությանն են եկել Հունաստանի Արիստոտելի համալսարանի գիտնականները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Տակավին 1995 թվականին սկսված հետազոտության ընթացքում մասնագետները մանրակրկիտ վերլուծել են հիվանդության նշանները եւ Մակեդոնիայի թագավորի վերջին օրերը, որոնք նկարագրված են անտիկ պատմաբանների կողմից: Հետազոտության հեղինակի՝ բժշկության պատվավոր պրոֆեսոր դոկտոր Թոմաս Գերասիմիդիսի խոսքով, Ալեքսանդրի մահվան պատճառը դարձել Է սուր պանկրեոնեկրոզով պայմանավորված նեխավարակումը:
Այս հիվանդությունն իր հերթին զարգացել Է լեղաքարային հիվանդության, ինչպես նաեւ զորահրամանատարի կողմից կերակուրն ու ալկոհոլը չարաշահելու պատճառով, նշում Է պրոֆեսորը: «Ախտանշանների սկիզբը բնութագրվում Էր ուժեղ փորացավով առատ կերակրից ու գինուց հետո, որն ուղեկցվում Էր տենդով ու օրեցօր վատացող վիճակով 14 օրվա ընթացքում»,-ասված Է հետազոտության մեջ: Ընդսմին հին հույն պատմաբանների աշխատությունների վերլուծությունից հետո Գերասիմիդիսը մերժել Է Ալեքսանդրի մահվան մյուս վարկածները, ներառյալ մալարիան, թոքաբորբը, որովայնային տիֆը, ինչպես նաեւ Արեւմտյան Նեղոսի տենդը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые установили причину смерти Александра Македонского
Причиной смерти Александра Македонского был панкреонекроз, а не малярия, брюшной тиф или пневмония, как считалось ранее. К такому выводу пришли ученые из университета Аристотеля в Греции, сообщает местное изданиеGreek Reporter.
В ходе исследования, начавшегося еще в 1995 году, специалисты тщательно проанализировали симптомы болезни и последние дни македонского царя, описанные античными историками,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По словам автора исследования, почетного профессора медицины, доктора Томаса Герасимидиса, причиной смерти Александра стал тяжелый сепсис, вызванный острым панкреонекрозом. Это заболевание, в свою очередь, развилось из-за желчнокаменной болезни, а также пристрастия полководца к тяжелой пище и алкоголю, считает профессор.
"Начало симптомов характеризовалось сильной болью в животе после обильной еды и вина, сопровождаемой лихорадкой и ежедневным прогрессирующим ухудшением в течение 14 дней”, - говорится в исследовании.
При этом после анализа работ древнегреческих историков Герасимидис отверг другие версии смерти Александра, включая малярию, пневмонию, брюшной тиф, а также лихорадку Западного Нила.
Александр Македонский — царь Македонии из династии Аргеадов, выдающийся полководец и завоеватель, создатель мировой державы, распавшейся после его смерти.