Բակո Սահակյանն ընդունել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի 2018թ. դափնեկրին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 22–ին ընդունել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի 2018թ. դափնեկիր, Ռոհինջա ժողովրդի առաջնորդ Չո Լա Աունին Մյանմայից: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ ազգային ինքնորոշման իրավունքին վերաբերող տարբեր հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը հանդիսանում է արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի հիմնասյունը՝ ընդգծելով, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, լինելով միջազգային իրավունքի եւ ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքներից մեկը, առանձնակի տեղ է զբաղեցնում արցախյան պետականաշինության մեջ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Республики Арцах принял лауреата гуманитарной премии «Аврора» за 2018 год
Президент Республики Арцах Бако Саакян 22 октября принял лауреата гуманитарной премии «Аврора» за 2018 год, предводителя народа Рохинджа Чо Ла Ауна из Мьянмы.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Арцаха, были обсуждены разные вопросы, касающиеся защиты прав человека и права нации на самоопределение.
Президент Саакян отметил, что право наций на самоопределение является краеугольным камнем Арцахской национально-освободительной борьбы, подчеркнув, что защита прав человека, будучи одним из фундаментальных принципов демократии, занимает особое место в процессе государственного строительства Арцаха.
Во встрече приняли участие защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян, министр юстиции Арарат Даниелян, другие должностные лица.