Էդվարդ Նորթոնը Հռոմի կինոփառատոնում ներկայացրել Է իր «Որբերի Բրուքլինը» ֆիլմը
Ժապավենի հիմքում, որը հանդիսատեսին խորասուզում Է 20-րդ դարի կեսերի Նյու Յորքի մթնոլորտի մեջ, ամերիկացի ժամանակակից գրող Ջոնաթան Լեթեմի վեպն Է: Նորթոնի խոսքով՝ իր ֆիլմը «իշխանության, կոռուպցիայի եւ ռասիզմի» մասին Է:
«Այսօր աշխարհում ինչպես երբեք սիրահարված են զորեղներին»,-մեկնաբանել Է Նորթոնը: Իր երկրորդ ֆիլմում, որը միջազգային բազմաթիվ դերասանական պարգեւների դափնեկիր Նորթոնը որպես ռեժիսոր նկարահանել Է երկարատեւ ընդմիջումից հետո, հավաքել Է աստղային կազմ. նկարահանվել են Ալեք Բոլդուինը, Ուիլեմ Դեֆոն եւ Բրյուս Ուիլիսը:
Ընդամենն այս տարի տարբեր ծրագրերում, ներառյալ հատուկ ցուցադրությունները, ներկայացված են 33 գեղարվեստական ու վավերագրական ֆիլմեր: Դրանց թվում Է Մարտին Սքորսեզեի վերջին՝ «Իռլանդացին» ֆիլմը՝ Ռոբերտ դե Նիրոյի եւ Ալ Պաչինոյի մասնակցությամբ:
Հռոմի կինոփառատոնը ոչ մրցութային ստուգատես Է, այն կոչված Է հանրությանը ծանոթացնել արդի համաշխարհային կինեմատոգրաֆի լավագույն նմուշներին: Ուստի միակ հաղթողին ընտրում են հանդիսատեսները՝ ինտերակտիվ քվեարկության ճանապարհով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Эдвард Нортон представил на Римском кинофестивале свой фильм "Сиротский Бруклин"
Премьерой фильма "Сиротский Бруклин" (Motherless Brooklyn) открылся в четверг Международный римский кинофестиваль, который проходит в 14-й раз в Риме. Режиссером и сценаристом выступил американский актер Эдвард Нортон, который сыграл в ней главную роль - частного детектива, страдающего синдромом Туретта (заболеванием нервной системы).
В основе ленты, погружающей в атмосферу Нью-Йорка середины прошлого века, - роман современного американского писателя Джонатана Летема. По словам Нортона, его фильм о "власти, коррупции и расизме",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Сегодня в мире как никогда влюблены в могущественных", - прокомментировал Нортон. В своем втором фильме, который Нортон, обладатель множества международных актерских наград, делал как режиссер после длительного перерыва, он собрал звездный состав: у него снялись Алек Болдуин, Уиллем Дефо и Брюс Уиллис.
Всего в этом году в разных программах, включая специальные показы, представлены 33 художественных и документальных фильма. Среди них - последний фильм Мартина Скорсезе "Ирландец" (Irishman) с Робертом Де Ниро и Аль Пачино.