Հայաստանի ավիացիոն շուկայի փոփոխությունները լինելու են հօգուտ քաղաքացների և տուրիզմի. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարեց քաղաքացիական ավիացիայի համար կարևոր իրադարձության մասին՝ ընդգծելով, որ Եվրոպայի ամենամեծ ավիաընկերությունը՝Ryanair-ը,աշխատելու է Հայաստանում: «Ստացվում է, որ, օրինակ՝ Երևանից Հռոմ 30-56 եվրոյով կարելի է ինքնաթիռի տոմս գնել: Ինձ զարմացրեց այն փաստը, որ երեկվանից տոմսեր կային վաճառքի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որRyanair իռլանդական բյուջետային ավիաընկերությունըդեռևս չորս ուղղությամբ է թռիչքներ իրականացնելու: «Գնային քաղաքականությունը միտված է նրան, որ հնարավորինս էժան գներ առաջարկի և հասանելի լինի»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով սննդին և ուղեբեռին, Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ հավելյալ վճարումներով կարելի է մյուս ծառայությունները ստանալ՝ սնունդ, ուղեբեռ: «Ընդհանուր առմամբ, նման ընկերությունների մուտքը էական ազդեցություն է ունենում ներգնա, արտագնա տուրիզմի համար»,- ասաց փոխվարչապետը:
Վարչապետ Փաշինյանի խոսքով՝ այս հարցում բուռն քննարկումներ են եղել կառավարությունում: «Մենք որդեգրել ենք սկզբունք, որ այն ուղղությունը, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում չի սպասարկվել, այդ ուղղություններով «օդի տուրքը» կհանվի, և սա վերաբերում է բոլոր ավիաընկերություններին՝ առանց բացառության: Այս փոփոխությունը իր հետևից բերելու է լուրջ տեղաշարժեր ավիացիոն շուկայում: Որևէ կասկած չկա, որ այդ փոփոխությունները լինելու են հօգուտ քաղաքացների, հօգուտ տուրիզմի»,- ասաց կառավարության ղեկավարը՝ նշելով, որ հետևողական պետք է լինել որոշումների իրականացման հարցում:
Եվրոպական ամենամեծ՝ Ryanair իռլանդական բյուջետային ավիաընկերությունը մուտք է գործում Հայաստանի ավիացիոն շուկա:Մուտքն ազդարարեցին Ryanair ընկերության կոմերցիոն ղեկավար Դեյվիդ Օ՛Բրայանը, «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության տնօրեն Մարսելո Վենդեն և Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը հոկտեմբերի 16-ին հրավիրված ասուլիսում: Առաջին չվերթն ավիաընկերությունը կիրականացնի հունվարի 14-ին՝ Երևանը կապելով Հռոմի և Միլանի հետ, ապա մարտի վերջից կգործի Բեռլինի ուղղությունը, իսկ Գյումրին Գերմանիայի բավարական Մեմինգեն քաղաքի հետ կկապվի մարտի վերջից:

Changes in Armenia’s aviation market to be for benefit of citizens and tourism - PM
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. During today’s Cabinet meeting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan announced that the largest European airline – Ryanair, has entered into the Armenian aviation market.
“It turns out that people can buy tickets en route Yerevan-Rome for 30-35 Euros. I was surprised to see that tickets were already being sold yesterday”, the PM said.
Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said the Irish Ryanair will carry out flights at four destinations. “The price policy is based on offering affordable and available prices as much as possible”, he said.
As for the food and the luggage, the deputy PM said the remaining services are available with additional payments. “In general, the entry of such airlines greatly affects both the incoming and outgoing tourism”, Avinyan noted.
Pashinyan added that heated discussions were held in the government on the matter. “We have adopted a principle on eliminating the air fee for the destinations which were not served in the past one year, and this relates to all airlines without any exception. This change will bring serious progress in the aviation market. There is no doubt that these changes will be for the benefit of the citizens and the tourism”, he said, adding that they must be consistent with the implementation of the decisions.
The Irish Ryanair airline is entering into the Armenian aviation market.
The entry of the airline was announced yesterday by airline’s Chief Commercial Officer David O’Brien, General Manager Marcelo Wende of Armenia International AirportsCJSC and Chairwoman of the Civil Aviation Committee of Armenia Tatevik Revazyan during a press conference in Yerevan.
The airline will operate the first flight on January 14, connecting Yerevan with Rome and Milan, and then will carry out a flight to Berlin in late March and from Gyumri to the German town of Memmingen.