6G տեխնոլոգիաները կարող են հասանելի դառնալ 10 տարի անց. Huawei
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վեցերորդ սերնդի (6G) ցանցերի տեխնոլոգիաները, որոնք Էլ ավելի արագ եւ արդյունավետ կլինեն տվյալների փոխանցման համար, քան ներկայիս առաջավոր 5G ձեւաչափը, կարող են հասանելի դառնալ առաջիկա 10 տարում: Այդ մասին Kyodo գործակալությանը տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել Է հոկտեմբերի 16-ին, հայտարարել Է Huawei հեռահաղորդակցական հսկայի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Ժեն Չժենֆեյը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք սկսել ենք 6G ցանցերի ուսումնասիրությունը, եւ, կարծում եմ, առնվազն 10 տարի անց դրանք հասանելի կդառնան գործնական կիրառման համար»,-ասել Է նա: Դրա հետ մեկտեղ Ժեն Չժենֆեյը մտահոգություն Է հայտնել, նշելով, որ Huawei-ը կարող Է կորցնել առաջատարի իր դիրքերը 5G տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում, եթե ԱՄՆ-ն ընկերության նկատմամբ իր սահմանափակումները պահպանի երեքից-հինգ տարի: Մինչ այժմ Huawei-ը այլ երկրների հետ ավելի քան 60 պարտավորագիր Է կնքել հինգերորդ սերնդի գլոբալ շարժական կապի ընդլայնման վերաբերյալ: Huawei կորպորացիան հիմնադրվել Է 1987 թվականին: Այն արտադրում Է հեռահաղորդակցական սարքավորումներ, ինչպես նաեւ սպառողական սարքեր, սմարթֆոններ: Ընկերության արտադրանքն ու ծառայությունները հասանելի են 170-ից ավելի պետություններում: Կորպորացիան միջազգային տնտեսական պատժամիջոցների սպառնալիքի տակ Է հայտնվել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ը եւ Ավստրալիան նրան մեղադրեցին տեխնիկական լրտեսության եւ գաղտնի տեղեկատվություն հավաքելու մեջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Глава Huawei считает, что технологии 6G могут стать доступны через 10 лет
Технологии сетей шестого поколения (6G), которые будут еще быстрее и эффективнее для передачи данных, чем передовой на данный момент формат 5G, могут стать доступны в ближайшие 10 лет. Об этом в опубликованном в среду интервью агентствуKyodoзаявил основатель и генеральный директор телекоммуникационного гиганта Huawei Жэнь Чжэнфэй.
"Мы начали исследование сетей 6G, и, думаю, по меньшей мере через 10 лет они станут доступны для практического использования", - сказал он. Вместе с тем Жэнь Чжэнфэй выразил озабоченность, отметив, что Huawei может потерять свои позиции как лидер в области развития технологий 5G, если США сохранят свои ограничения в отношении компании в течение трех-пяти лет,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
К настоящему моменту Huawei заключила более 60 контрактов с другими странами по расширению глобальной сети мобильной связи пятого поколения.
Корпорация Huawei была основана в 1987 году. Она производит телекоммуникационное оборудование, а также потребительские устройства, смартфоны. Продукты и сервисы компании доступны более чем в 170 государствах. Корпорация оказалась под угрозой международных экономических санкций после того, как США и Австралия обвинили ее в техническом шпионаже и сборе секретной информации.