ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ճարտարապետություն և շինարարություն. արդի խնդիրներ» խորագրով միջազգային 11-րդ գիտաժողովը մեկ հարկի տակ էր հավաքել համաշխարհային ճանաչում ունեցող՝ Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Իտալիայի, Չեխիայի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Վրաստանի ճարտարապետների և շինարարների:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գիտաժողովի հիմնական նպատակն է ներկայացնել գիտական հետազոտությունների արդյունքները և դրանց գործնական լուծումները քաղաքաշինության և ճարտարապետության ոլորտներում:
«Ճարտարապետություն և շինարարություն. արդի խնդիրներ» գիտաժողովը կարող է նպաստել նաև տարբեր երկրների համալսարանների միջև միջազգային գիտական համագործակցությունն ընդլայնմանը:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է հերթական անգամ մեր երկրում և մեր համալսարանում հյուրընկալել ճարտարապետության և շինարարության բնագավառում համաշխարհային ճանաչում ունեցող մասնագետների ու գիտնականների: Արդեն 11-րդ անգամ անցկացվող այս գիտաժողովն իր ուրույն տեղը, դիրքն ու կարևորությունն ունի ճարտարապետաշինարարական ոլորտի մասնագետների և հատկապես բուհերի կյանքում»,- ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին՝ իր ելույթում ասաց Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանը:
Նա նաև կարևորեց գիտաժողովը՝ ակնկալելով, որ այն կմեկտեղի նախանշված ոլորտների հավաքական գիտական ներուժը և ցույց կտա ինչպես Հայաստանյան, այնպես էլ միջազգային գիտական կյանքում առկա որակական փոփոխություններն ու առաջընթացը:
Սանկտ Պետերբուրգի պետական ճարտարապետության և շինարարության համալսարանի ներկայացուցիչ Իրինա Դրոզդովան լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ 12-րդ միջազգային գիտաժողովն անցկացվելու է հենց իրենց քաղաքում:
«Մասնակցելով այս գիտաժողովին՝ նպատակ ունենք ճարտարապետության և շինարարության ոլորտում մեր փորձը փոխանակել և այստեղի փորձը նույնպես յուրացնել: Մեր ուսանողները պրակտիկայի համար գալիս են Հայաստան, այստեղից էլ՝ Սանկտ Պետերբուրգ, երբեմն էլ համատեղ նախագծեր են իրականացվում»,- նշեց Դրոզդովան:
Պեկինի ճարտարապետության և շինարարության համալսարանի ներկայացուցիչ Քի Չենժին նշեց, որ իրենց պատվիրակությունն արդեն 3-րդ անգամ է Հայաստանում և մասնակցում այս գիտաժողովին:
«Մենք շատ մեծ ուշադրություն ենք դարձնում երկու համալսարանի միջև ամուր համագործակցությանը, որը տևում է արդեն մոտ 15 տարի: Այս ընթացքում 8 անգամ համատեղ կազմակերպվել է գիտաժողով՝ կապված ճարտարապետության և շինարարության ոլորտի խնդիրների հետ»,- ասաց Քի Չենժին:
Նրա խոսքով՝ այսօր աշխարհում կա հին ճարտարապետության պահպանման, ինչպես նաև նոր, ժամանակակից և սեյսմակայուն քաղաքներ կառուցելու խնդիր:
Միջազգային երկօրյա գիտաժողովում ներկայացվելու են «Ճարտարապետություն», «Շինարարություն, շինարարական մեխանիկա, նյութեր, տեխնոլոգիաներ», «Շինարարական և կապակցող նյութերի, բետոնների տեխնոլոգիաներ, ժամանակակից նյութերի կիրառությունը ճարտարապետությունում» և այլ թեմաներով գիտական զեկույցներ:
«Ճարտարապետություն և շինարարություն. արդի խնդիրներ» գիտաժողովը շրջանակներում ՃՇՀԱՀ-ում տեղի ունեցավ դասախոսների և ուսանողների աշխատանքների ցուցադրություն:
Գիտաժողովը առաջին անգամ կայացել է 2008 թվականի հոկտեմբերի 15-18-ը Ջերմուկ քաղաքում, որտեղ մասնակցում էին ներկայացուցիչների ՌԴ-ից, Վրաստանից, Սիրիայից:

Конференция, проводимая в Армении, собрала под одной крышей множество зарубежных архитекторов
11-я Международная конференция “Архитектура и строительство. Современные проблемы” собрала под одной крышей архитекторов и строителей, имеющих мировую известность из Российской Федерации, США, Китая, Италии, Чехии, Исламской республику Иран, Грузии.
Как передает «Арменпресс», основная цель конференции - представить результаты научных исследований и их практические решения в сферах градостроительства и архитектуры. Конференция “Архитектура и строительство. Современные проблемы” может способствовать также и расширению международного научного сотрудничества между университетами разных стран.
“Для нас большая честь в очередной раз принимать в нашей стране и нашем университете всемирно известных специалистов и ученых в области архитектуры и строительства. Эта конференция, проводимая уже в 11-й раз, в жизни специалистов архитектурно-строительной сферы и особенно вузов имеет свое особое место, положение и значение”, - сказал в своем выступлении ректор Национального университета архитектуры и строительства Армении Гагик Галстян, приветствуя участников конференции.
Он отметил значение конференции, она может умножить коллективный научный потенциал сферы и покажет качественные изменения и прогресс, существующие как в Армении, так и в международной научной жизни. Представитель Санкт-Петербургского государственного университета архитектуры и строительства Ирина Дроздова в беседе с журналистами отметила, что 12-я Международная конференция состоится в их городе.
“Мы намерены обменяться нашим опытом в сфере архитектуры и строительства и усвоить здешний опыт. Наши студенты приезжают на практику в Армению, здешние в Санкт-Петербург, иногда осуществляются совместные проекты”, - отметила Дроздова.
Представитель Пекинского университета архитектуры и строительства Ки Ченжи отметил, что их делегация уже в третий раз находится в Армении и принимает участие в этой конференции. “Мы уделяем большое внимание прочному сотрудничеству между двумя университетами, которое длится уже около 15 лет. За это время 8 раз совместно были организованы научные конференции, связанные с проблемами сферы архитектуры и строительства”, - сказал Ки Ченжи.
По его словам, сегодня в мире существует проблема сохранения старой архитектуры, а также строительства новых, современных и сейсмоустойчивых городов.
На двухдневной международной конференции будут представлены научные доклады на темы “Архитектура”, “Строительство, строительная техника, материалы, технологии”, “Технологии строительных и соединительных материалов, бетонных технологий, применение современных материалов в архитектуре” и др.
В рамках конференции “Архитектура и строительство. Современные проблемы” в Национальном университете архитектуры и строительства состоялась выставка работ преподавателей и студентов.
Конференция впервые состоялась в 2008 году в городе Джермук, с 15 по 18 октября, в ней принимали участие представители РФ, Грузии, Сирии.