ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանը հուղարկավորվեց Երևանի քաղաքային պանթեոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանը հուղարկավորվեց Երևանի քաղաքային պանթեոնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հուղարկավորության արարողությանը ներկա գտնվեցին նախկին ու ներկա պաշտոնյաներ, քաղաքական ու ռազմական գործիչներ։ Նրանք ցավակցեցին Հարությունյանների ընտանիքին և վերջին հրաժեշտը տվեցին իրավապահ համակարգի գործչին:
ՀՀ ոստիկանության գեներալ-գնդապետ Հայկ Հարությունյանը ծնվել է 1955թ. հոկտեմբերի 20-ին, մահացել՝ 2019թ. սեպտեմբերի 23-ին: ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցրել է 2003-2008թթ.: Նա զբաղեցրել է նաև Հայաստանի Հանրապետության պետական պահպանության ծառայության պետի պաշտոնը, եղել է Հայաստանի արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության պետ: 1998 թ. ՀՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով։ 2001թ. ԼՂՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով։ 2004թ. ՀՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է Մարտական ծառայության մեդալով։

Бывший начальник Полиции РА Айк Арутюнян похоронен в городском пантеоне Еревана
Как передает «Арменпресс», на похоронах присутствовали бывшие и нынешние чиновники, политические и военные деятели. Они выразили соболезнования семье Арутюнянов и простились с деятелем правоохранительной системы.
Генерал-полковник Полиции РА Айк Арутюнян родился 20 октября 1955 года в Ереване, скончался 23 сентября 2019 года. Должность начальника Полиции РА занимал в 2003 - 2008 гг. Он также занимал должность начальника Службы государственной охраны Республики Армения, был начальником уголовно-исполнительного управления Министерства юстиции Армении. В 1998 году Указом президента РА Айк Арутюнян был награжден орденом “Боевой крест” 2-ой степени. В 2001г. указом президента НКР был награжден орденом “Боевой крест” 1-ой степени. В 2004 г. указом президента РА был награжден медалью “За боевую службу”.