Կայացել է առևտրատնտեսական հարցերով հայ-չինական համատեղ հանձնաժողովի 10-րդ նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առևտրատնտեսական հարցերով հայ-չինական համատեղ հանձնաժողովի 10-րդ նիստի ժամանակ արձանագրվել է երկկողմ առևտրի ծավալների շարունակական աճ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նիստի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան համանախագահներ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության առևտրի նախարարի տեղակալ, միջազգային առևտրային բանակցություններին Չինաստանի ներկայացուցչի տեղակալ Յույ Ցզյանխուան:
«Չինական սպառողական շուկան 1 մլրդ-ից ավելին է և հայկական ապրանքների համար պետք է ներկայացվեն որակական և գնային առավելություններ: Մեր հանձնաժողովի աշխատանքներից է՝ վերացնել տեխնիկական խոչընդոտները, ինչից հետո հնարավոր կլինի ազատ ռեժիմով կամ ավելի հեշտացված ճանապարհով ապրանքը ներմուծել չինական շուկա: Լավագույն օրինակներից է մեղրը, ինչի արտահանման վերաբերյալ 2019 թվականի մայիսի 17-ին ստորագրվել է առևտրատնտեսական համագործակցության համաձայնագիր, որի շրջանակում հայկական մեղրն ավելի հեշտ պայմաններով կարող է մտնել չինական մեծ շուկա»,- նշեց Վարոս Սիմոնյանը և հավելեց, որ հաջորդը կարող են լինել այն ապրանքատեսակները, որոնք մեծ պահանջարկ ունեն Չինաստանում:
Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովը դեռ կուսումնասիրի այդ ապրանքատեսակները, և երկկողմ դաշտում կտարվեն համապատասխան աշխատանքներ:
Սիմոնյանը նաև ընդգծեց, որ արդեն իսկ կան որոշ հաջողություններ հայկական գինու դեպի ՉԺՀ արտահանման վերաբերյալ:
«Վերջին մի քանի ամսում 18 անգամ ավելացել է հայկական գինու արտահանումը չինական շուկա: Այս տարվա առաջին 6 ամսում եղել է 22.6 տոկոս առևտրաշրջանառության աճ:
Յույ Ցզյանխուան լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ կան շատ մրցունակ ապրանքներ, որոնցից մի քանիսը չինացի սպառողներին անհայտ են:
«Չինացի սպառողների համար հայկական մեղրը, կոնյակը անհայտ ապրանքներ են: Մենք պատրաստ ենք Հայաստանից ավելի շատ ապրանքներ ներմուծել Չինաստան»,- նշեց ՉԺՀ առևտրի նախարարի տեղակալը:
Նիստի օրակարգում քննարկվել են արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, նորարարության ոլորտներում, ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Կողմերը վստահություն հայտնեցին, որ հայկական առևտրի տների բացումը կնպաստի Հայաստանի և Չինաստանի միջև առևտրի ավելացմանը: Համանախագահները նշեցին, որ այս ուղղությամբ արդեն իսկ ձեռնարկվել են առաջին քայլերը. բացվել են «Հայկական ապրանքների ցուցադրման և առևտրի սրահներ» Շանդւն և Չժեցզյան նահանգներում:
Գործարար շրջանակների միջև կապերի ամրապնդման նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկուստեք նպաստել վերջիններիս մասնակցությանը երկու երկրում կազմակերպվող գործարար համաժողովներին և ցուցահանդեսներին:
Նիստը ընթացքում թեմաների շրջանակում եղել են նաև Հայաստանի և Չինաստանի միջև ուղիղ չվերթների բացման հնարավորությունները, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Состоялось 10-е заседание Армяно-китайской совместной комиссии по торгово-экономическим вопросам
На 10-ом заседании Армяно-китайской совместной комиссии по торгово-экономическим вопросам был отмечен продолжительный рост объемов двусторонней торговли. Как передает «Арменпресс», на открытии заседания с приветственными речами выступили сопредседатели -заместитель министра экономики Армении Варос Симонян, заместитель министра торговли Китайской Народной Республики и заместитель представителя Китая на международных торговых переговорах Юй Цзяньхуа.
“Китайский потребительский рынок - более 1 млрд, и армянские товары должны быть представлены с качественными и ценовыми преимуществами. Одно из направлений деятельности нашей комиссии - устранение технических барьеров, после чего можно будет в свободном режиме и более упрощенным путем импортировать товары на китайский рынок. Одним из лучших примеров является мед, по поводу экспорта которого, 17 мая 2019 года, было подписано соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве, в рамках которого армянский мед на более простых условиях может выйти на большой китайский рынок”, - отметил Варос Симонян и добавил, что следующим может быть продукция, которая пользуется большим спросом в Китае. По его словам, комиссия еще изучит эти виды товаров, и на двустороннем поле будут проведены соответствующие работы.
Симонян также подчеркнул, что уже есть некоторые успехи в экспорте армянского вина в КНР. “За последние несколько месяцев в 18 раз увеличился экспорт армянского вина на китайский рынок. За первые 6 месяцев текущего года был рост товарооборота на 22,6%”.
В беседе с журналистами Юй Цзянхуа отметил, что есть очень конкурентоспособные товары, некоторые из которых пока неизвестны китайским потребителям. “Для китайских потребителей армянский мед и коньяк – пока неизвестные товары. Мы готовы импортировать в Китай больше товаров из Армении”, - отметил заместитель министра торговли КНР.
В повестке заседания были обсуждены возможности расширения сотрудничества в сферах промышленности, сельского хозяйства, туризма, инноваций, развития инфраструктур. Стороны выразили уверенность, что открытие армянских торговых домов будет способствовать увеличению торговли между Арменией и Китаем. Сопредседатели отметили, что в этом направлении уже предприняты первые шаги, открылись выставки и торговые залы армянских товаров в провинциях Шаньдун и Чжэцзян.
С целью укрепления связей между деловыми кругами достигнута договоренность обоюдного содействия их участию в бизнес-форумах и выставках, организуемых в обеих странах.
В ходе заседания были обсуждены и возможности открытия прямых рейсов между Арменией и Китаем, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.