ԲՀԿ-ն դժվարանում է գնահատական տալ Վանեցյանի հրաժարականին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը վաղ է համարում գնահատական տալ Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հրաժարականին, քանի դեռ հստակություն չի մտցվել դրա վերաբերյալ հնչած իշխանության հայտարարություններում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին սեպտեմբերի 17-ին Ազգային ժողովում ճեպազրույցի ընթացքում ասաց խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը:
«Մենք տեսնում ենք ներիշխանական որոշակի գործընթացներ, և քաղաքական կամ այլ գնահատական տալու համար պետք է բացվեն բոլոր այն հայտարարությունները, որոնք հնչեցին: Կարող ենք ենթատեքստեր փնտրել, եզրակացություններ անել, սակայն հաշվի առնելով հարցի արձագանքները, որոնք կարող են լինել, կարծում եմ, որ մի քիչ հստակություն է պետք գնահատական տալու համար»,- ասաց Աբովյանը:
Սեպտեմբերի 16-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ ստորագրել է ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի լիազորությունները դադարեցնելու միջնորդագիրը: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, հրամանագրի համաձայն, նույն օրը աշխատանքից ազատեց Արթուր Վանեցյանին: Արթուր Վանեցյանն ԱԱԾ տնօրեն էր նշանակվել 2018թ. մայիսի 10-ին:

ППА затрудняется дать оценку отставке Ванецяна
Парламентская фракция “Процветающая Армения”, пока не внесена ясность в заявления властей, озвученные по этому поводу, оценку отставки бывшего директора Службы национальной безопасности - Артура Ванецяна, считает преждевременной. Как передает Арменпресс, об этом 17 сентября в ходе брифинга в Национальном собрании сказал секретарь фракции Арман Абовян.
“Мы видим определенные процессы внутри властных структур, и для того, чтобы дать политическую или иную оценку, должны быть раскрыты все те заявления, которые прозвучали. Мы можем искать подтексты, делать выводы, однако, учитывая возможные отклики, думаю, что для оценки этого нужно больше ясности”, - сказал Абовян.
На пресс-конференции 16 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что подписал ходатайство о прекращении полномочий директора СНБ Артура Ванецяна. Президент Армении Армен Саркисян, в тот же день подписал указ об освобождении Артура Ванецяна. Артур Ванецян директором СНБ Армении был назначен 10 мая 2018 года.