ԱԺ-ն քննարկում է Վարչական դատարանը բեռնաթափելու հնարավորություն տվող օրինագիծը (լրացված)
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը քննարկում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին և ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու մասին հարցը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Օրենքի նախագծով սահմանվում է, որ վարչական ակտը չի կարող բողոքարկվել վարչական կարգով, եթե նույն վարչական ակտը վիճարկվել է դատական կարգով, իսկ եթե վարչական ակտի դեմ ներկայացված բողոքը ընդունվել է վարույթդատական կարգով վարչական ակտի վիճարկումից առաջ, այդ դեպքում վարչական մարմնի հարուցած վարույթը ենթակա է կարճման:
Օրենսգրքի 10-րդ գլխով սահմանված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով վարչական ակտերը կարող են վիճարկվել դատական կարգով միայն վարչական կարգով բողոքարկվելուց հետո:
Որոշումը վարչական կարգով բողոքարկվում է վարչական ակտն ընդունած վարչական մարմին, վարչական մարմնի վերադաս վարչական մարմին կամ օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ այլ իրավասու վարչական մարմին: Եթե վարչական իրավախախտման վերաբերյալ գործի որոշումը օրենսգրքի 283-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հանձնվել է էլեկտրոնային փոստով, ապա այդ որոշումը կարող է բողոքարկվել նաև նույն էլեկտրոնային փոստով՝ բողոքը ստանալու մասին էլեկտրոնային ծանուցմամբ:

НС обсуждает законопроект, дающий возможность разгрузить административный суд
Национальное собрание РА обсуждает вопрос о принятии в первом чтении пакета законопроектов О внесении изменений в Кодекс РА “Об административных правонарушениях и о внесении дополнений в Кодекс административного судопроизводства РА”. Как сообщает «Арменпресс», проект представил депутат НС Армении от фракции “Мой шаг” Николай Багдасарян.
Проектом закона устанавливается, что административный акт не может быть опротестован в административном порядке, если тот же административный акт оспорен в судебном порядке, в случае если апелляция на административный акт была принята к производству в судебном порядке до оспаривания административного акта, возбужденное административным органом производство подлежит прекращению.
Административные акты по делам об административных правонарушениях, установленным главой 10 Кодекса, могут быть оспорены в судебном порядке только после обжалования в административном порядке.
Решение опротестовывается в административном органе, принявшем административный акт, вышестоящим административным органом административного органа или в случаях, предусмотренных законом - другим компетентным административным органом. Если решение дела об административном правонарушении было передано по электронной почте в порядке, установленном статьей 283 кодекса, то это решение может быть обжаловано также по той же электронной почте с электронным уведомлением о получении апелляции.