Նորքի զինված խմբի գործով ամբաստանյալ Արթուր Վարդանյանն ազատ է արձակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոնի նստավայրում դատավոր Մեսրոպ Մակյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 13-ին վերսկսվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Վահան Շիրխանյանի և մյուսների վերաբերյալ Նորքի զինված խմբի քրեական գործի քննությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դատարանը որոշում կայացրեց գործով ամբաստանյալ Արթուր Վարդանյանին ազատ արձակել:
«Ամբաստանյալ Վարդանյանի շահերի պաշտպաններ Լևոն Բաղդասարյանի և Վալերի Պապիկյանի միջնորդությունը բավարարել: Նրան կալանքից գրավի դիմաց ազատ արձակել և գրավի չափ սահմանել 1 մլն ՀՀ դրամ»,- նշեց դատավորը:
Նորք-Մարաշի զինված խմբի գործի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել ավելի քան երեք տասնյակ մարդու: Ըստ մեղադրանքի` Արթուր Վարդանյանի գլխավորած զինված խումբը ծրագրել էր բռնությամբ զավթել իշխանությունը: Օրինակ՝ թռիչքի պահին խոցել նախագահի օդանավը, հարձակում գործել ՀՀ նախագահի նստավայրի, Ազգային ժողովի, Սահմանադրական դատարանի, Կառավարության, Հանրային հեռուստաընկերության և այլ հաստատությունների շենքերի վրա: Նրանց մեղադրանքներ են առաջադրվել հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու և ղեկավարելու (Քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ին մաս), հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու (Քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 2-րդ մաս) և կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու և կրելու (Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 3-րդ մաս) համար:

Подсудимый по делу о вооруженной группе в Норке Артур Варданян освобожден
13 сентября в суде общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Месропа Макяна возобновилось рассмотрение уголовного дела вооруженной группы Норка относительно бывшего заместителя министра обороны РА Ваана Ширханяна и других.
Как передает «Арменпресс», суд принял решение освободить подсудимого Артура Варданяна.
“Удовлетворить ходатайство адвокатов подсудимого Артура Варданяна Левона Багдасаряна и Валерия Папикяна. Освободить его из-под стражи под залог и установить размер залога в 1 млн драмов”, - зачитал судья.
В рамках дела о вооруженной группе в Норк-Мараше обвинение предъявлено более трех десяткам человек. Согласно обвинению, вооруженная группа во главе с Артуром Варданяном планировала насильственно захватить власть. Например, во время полета сбить самолет президента, совершить нападения на здания резиденции президента РА, Национального собрания, Конституционного суда, правительства, Общественной телекомпании и других учреждений.
Им предъявлены обвинения в создании и руководстве преступной группировки (часть 1 статьи 223 Уголовного кодекса), в участии в преступном сотрудничестве (часть 2 статьи 223 Уголовного кодекса) и незаконном приобретении, сбыте, хранении, перевозке и ношении огнестрельного оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ (часть 3 статьи 235 Уголовного кодекса).