Աննա Հակոբյանը ներկա է գտնվել թավշյա հեղափոխության մասին պատմող «Մենակ չեմ» ֆիլմի պրեմիարային
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տորոնտոյի միջազգային կինոփառատոնի (TIFF) շրջանակներում սեպտեմբերի 7-ին լեփ-լեցուն դահլիճում կայացել է Հայկական թավշյա հեղափոխության մասին պատմող «Մենակ չեմ/ I Am Not Alone» վավերագրական ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան, որին մասնակցել է ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, TIFF-ի վավերագրական ֆիլմերի ընտրության համակարգող Թոմ Փաուերսը նշել է, որ ֆիլմը պարտադիր դիտելու է բոլոր նրանց համար, ովքեր «ցանկանում են ըմբռնել պատմական թարմ իրադարձությունները»։
Տորոնտոյի «Scotiabank» թատրոնում ֆիլմի ցուցադրությանը ներկա էին ֆիլմի հեղինակները՝ ռեժիսոր Կարին Հովհաննիսյանը, պրոդյուսեր Էրիկ Էսրաիլյանը, գործադիր պրոդյուսեր, ֆիլմի երաժշտության հեղինակ Սերժ Թանկյանը, Կանադայում Հայաստանի դեսպան Անահիտ Հարությունյանը, Կանադայում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, կինոսիրողներ, կինոաշխարհի, Կանադայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
«Ձեզ համար այս ֆիլմը գուցե ներկայանա որպես քաղաքական թրիլլեր կամ կրթական մեծ արժեք ունեցող դրամա, սակայն ինձ համար սա իրապատում հեքիաթ է»,- ասել է ֆիլմի ռեժիսոր Կարին Հովհաննիսյանը։ Դիմելով ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանին՝ նա նշել է. «Մենք շնորհակալ ենք Ձեզ և Ձեր ընտանիքին այն հեքիաթի համար, որ պարգևեցիք մեզ։ Ես ուզում եմ Դուք գնաք և լուրը տանեք Հայաստան, որ հեղափոխությունը լավ ձեռքերում է, որ մենք այն շարունակելու ենք, որ մենք այն ներկայացնելու ենք աշխարհին»։
Հոտնկայս ծափահարություններով ընդունված ֆիլմի ցուցադրության ավարտին բեմ են հրավիրվել ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, Կարին Հովհաննիսյանը, Սերժ Թանկյանը, ինչպես նաև ֆիլմի պրոդյուսեր Էրիկ Էսրաիլյանը, խմբագիր Բարրի Պոլտերմանը, գործադիր պրոդյուսեր Դեն Բրաունը՝ պատասխանելու լսարանի հարցերին։
«Մեծ ոգևորություն ապրեցի՝ դիտելով ֆիլմը։ Այն, ինչ արել է մեր ժողովուրդը, արժանի է աշխարհին ներկայացվելու։ Այս ֆիլմը, վստահ եմ, դա հրաշալի կանի»,- ասել է Աննա Հակոբյանը։ Նա նշել է, որ Թավշյա հեղափոխության հրաշքը հնարավոր է դարձել նաև Հայաստանի կանանց մեծ ու վճռական մասնակցության շնորհիվ։
Սերժ Թանկյանն ընդգծել է ֆիլմի կարևորությունը. «Այս ֆիլմը եզակի է, քանի որ պարունակում է աշխարհի ցանկացած կետում ապակենտրոնացված քաղաքացիական անհնազանդության միջոցով առաջադեմ փոփոխություն բերելու գաղտնի բանալին»,- ասել է նա։
Տորոնտոյի կինոփառատոնի շրջանակներում «Մենակ չեմ» ֆիլմի երկրորդ ցուցադրությունը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 9-ին, ևս մեկը՝ սեպտեմբերի 15-ին միևնույն՝ «Scotiabank» թատրոնում։

YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. The world premiere of I Am Not Alone documentary about the 2018 Armenian Velvet Revolution was held on September 7 on the sidelines of the Toronto International Film Festival (TIFF).
Anna Hakobyan, spouse of the Armenian Prime Minister, chairwoman of the Board of Trustees of My Step and City of Smile charitable foundations, attended the premiere, her Office told Armenpress.
The movie was screened at Toronto’s Scotiabank movie theater and was attended by director Garin Hovannisian, producer Erik Israyelyan, executive producer Serj Tankian, Armenian Ambassador to Canada Anahit Harutyunyan, US Ambassador to Canada Richard Mills, Armenian community representatives.
Director Garin Hovannisian thanked Anna Hakobyan and her family for the fairytale they gave it to them. “I want you to go and take this news to Armenia that the revolution is a good achievement, that we will continue it and will present it to the world”, Hovannisiansaid.
In her turn the Armenian PM’s wife also shared her impressions after watching the film. “What our people have done deserves to be presented to the world. I am confident this film will do that perfectly”, Anna Hakobyan said, adding that the miracle of the Velvet Revolution also became possible thanks to the great and decisive participation of the Armenian women.
Serj Tankian also highlighted the importance of the film. “This film is unique because it contains the secret key to bring a progressive change via a decentralized civil disobedience in any part of the world”, he said.
The second screening of the movie was held on September 9, another one is expected on September 15 in the same Scotiabank movie theater.