ԱԱԾ-ին կհատկացվի ավելի քան 20 մլն դրամ՝ պետական սահմանի որոշակի ուղղության պահպանության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը ՀՀ պետական սահմանի պահպանության իրականացման նպատակով Ազգային անվտանգության ծառայությանը կհատկացնի 20 միլիոն 492 հազար դրամ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ հիմնավորման, ԱԱԾ-ին գումար հատկացնելու, Հայաստանի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեում վերաբաշխում, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2018 թվականի դեկտեմբերի 27-ի N 1515-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին կառավարության որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին 1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ին կնքված միջպետական պայմանագրի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետությունում ռուսական կողմից պահպանվում է միայն Թուրքիայի Հանրապետության հետ սահմանային հատվածը, որից ձախ ընկած որոշակի հատվածի պահպանության համար ռուսական կողմը պատասխանատվություն չի կրում:
Ըստ այդմ, ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահուստային ֆոնդի հաշվին Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությանը կհատկացվեն վերը նշված միջոցները, ինչի արդյունքում կապահովվի ՀՀ պետական սահմանի որոշակի ուղղության պահպանության արդյունավետությունը:

СНБ Армении для охраны государственной границы будет выделено более 20 млн драмов
Правительство Армении выделит Службе национальной безопасности 20 млн 492 тысяч драмов для охраны государственной границы.
Как передает «Арменпресс», принятие решения правительства “О внесении изменений в решение правительства Армении от 27 декабря 2018 года N 1515-Н” обусловлено тем обстоятельством, что в соответствии с межгосударственным договором между Республикой Армения и Российской Федерацией о статусе Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, и условиях их жизнедеятельности, заключенным 30 сентября 1992 года, российская сторона в Республике Армения охраняет только пограничный участок с Турецкой Республикой, за охрану участка, находящегося по левую сторону российская сторона не несет ответственности.
В соответствии с этим, из резервного фонда правительства Армении, предусмотренного государственным бюджетом Армении на 2019 год, Службе национальной безопасности Армении будут выделены вышеуказанные средства для обеспечения охраны данного направления государственной границы Армении.