Հայ վետերանները պարգևատրվել են Բելառուսի ազատագրման համար հոբելյանական մեդալներով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հրամանագրով հայ վետերանները պարգևատրվել են Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Բելառուսի ազատագրման 75-ամյակի հոբելյանական մեդալներով:
«Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Հայաստանում Բելառուսի դեսպանությունից:
Հուլիսի 11-ին «Հայաստանի Հանրապետության վետերանների միավորում» հասարակական կազմակերպության կենտրոնական գրասենյակում տեղի է ունեցել հանդիսավոր արարողություն, որի ընթացքում Հայաստանում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկը մեդալները հանձնել է Երևանում ապրող վետերաններին:
Իր ելույթում Իգոր Նազարուկն ընդգծել է Բելառուսի ժողովրդի և Եվրոպայի երկրների հաղթանակի կարևորությունը գերմանա-ֆաշիստական զավթիչների նկատմամբ, ինչպես նաև այն զգալի աշխատանքը, որն իրականացվում է մեր երկրում` Մեծ հայրենականի տարիներին խորհրդային զինվորի գործած սխրանքի հիշողությունը պահպանելու ուղղությամբ:
Վետերաններին, ովքեր չէին կարողացել գալ միջոցառման իրականացման վայր, մեդալները հանձնվել են նույն օրը` նրանց բնակության վայրերում:
Հուլիսի 24-ին պարգևատրվել են Աբովյանում, Մարտունիում և Գավառում բնակվող վետերանները, հուլիսի 26-ին` Աշտարակում, Եղվարդում և Դիլիջանում, հուլիսի 30-ին` Ապարանում, Սպիտակում, Վանաձորում, օգոստոսի 6-ին` Եղեգնաձորում, իսկ 21-ին` Աբովյանի և Տավուշի տարածաշրջաններում բնակվող վետերանները:
Ընդհանուր առմամբ` Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Բելառուսի ազատագրման համար մեդալով պարգևատրվել է ՀՀ քաղաքացի 84 վետերան:

Армянские ветераны награждены юбилейными медалями “За освобождение Беларуси”
Указом резидента Беларуси Александра Лукашенко армянские ветераны награждены юбилейными медалями по случаю 75-летия освобождения Беларуси в годы Великой Отечественной войны.
Об этом «Арменпресс» сообщили в посольстве Беларуси в Армении.
11 июля в центральном офисе общественной организации “Союз ветеранов Республики Армения” состоялась торжественная церемония, в ходе которой чрезвычайный и полномочный посол Республики Беларусь в Армении Игорь Назарук вручил медали ветеранам, проживающим в Ереване.
В своем выступлении Игорь Назарук подчеркнул важность победы белорусского народа и стран Европы над немецко-фашистскими захватчиками, а также значительную работу, проводимую в нашей стране по сохранению памяти подвига советского солдата в годы Великой Отечественной войны.
Ветеранам, которые не смогли прийти на место проведения мероприятия, медали были вручены в тот же день в местах их проживания.
24 июля были награждены ветераны, проживающие в Абовяне, Мартуни и Гаваре, 26 июля - в Аштараке, Егварде и Дилижане, 30 июля - в Апаране, Спитаке, Ванадзоре, 6 августа - в Ехегнадзоре, а 21 июля - в Абовяне и Тавуше.
В целом, медалью “За освобождение Беларуси в годы Великой Отечественной войны” были награждены 84 ветерана Армении.