Moody’s-ի փորձագետները ՀՀ կառավարության ռազմավարական նպատակները համարում են ադեկվատ, ճշգրիտ և արդի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Moody’s միջազգային հեղինակավոր վարկանիշային կազմակերպության փորձագետները Հայաստանի կառավարության ռազմավարական նպատակները համարում են ադեկվատ, ճշգրիտ և արդի: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ ավելացնելով, որ հանդիպել է Moody’s-ի փորձագետների հետ և նրանց հետ քննարկել Հայաստանի ռազմավարական նպատակները:
«Ցանկանում եմ կիրառական իմաստով այս իրադարձության մասին խոսել՝ մասնավոր հատվածի հետ կապված։ Սա չի կարող չհանգեցնել շուկայում տոկոսների նվազմանը։ Նախ, այն հայկական մասնավոր կազմակերպությունները, որոնք ունեն Moody’s-ի վարկանիշ, նրանց վարկանիշը 90 տոկոս հավանականությամբ կաճի, ինչը կնշանակի, որ արտաքին շուկաներից ներգրավված միջոցների տոկոսադրույքները կնվազեն։ Սա կբերի նրան, որ հայկական շուկայում տոկոսադրույքները որոշակի չափով կնվազեն», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց փոխվարչապետը։
Moody’s-ի կողմից օգոստոսի 27-ին հրապարակված զեկույցում կազմակերպությունը բարձրացրել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ազգային արժույթով և արտարժույթով գնանշված երկարաժամկետ թողարկողի և արտարժույթով գնանշված չապահովված արտոնյալ պարտքի վարկանիշները՝ «B1»-ից «Ba3»:

Эксперты Moody's считают стратегические цели правительства РА адекватными, точными и актуальными
Эксперты международной престижной рейтинговой организации Moody's считают стратегические цели правительства Армении адекватными, точными и актуальными. По сообщению «Арменпресс», об этом на заседании правительства заявил вице-премьер Мгер Григорян, добавив, что он встречался с экспертами Moody's и обсудил с ними стратегические цели Армении.
“Я хочу говорить об этом событии в прикладном смысле относительно частного сектора. Это не может не привести к снижению процентов на рынке. Во-первых, те армянские частные организации, которые имеют рейтинг Moody's, их рейтинг с вероятностью вырастет на 90%, что будет означать, что процентные ставки средств, привлеченных с внешних рынков, снизятся. Это приведет к тому, что процентные ставки на армянском рынке в определенной степени снизятся”, - сказал вице-премьер.
В докладе, опубликованном Moody's 27 августа, организация повысила рейтинги долгосрочного эмитента, котируемого в национальной валюте и иностранной валюте Правительства Республики Армения и необеспеченного привилегированного долга, котируемого в иностранной валюте, с “B1” до “Ba3”.