Նոր ու գեղեցիկ Շիրազի փողոցը նվեր է գյումրեցիներին. բացմանը ներկա էր վարչապետը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գյումրիում «Քաղաքի օր» տոնակատարության շրջանակում օգոստոսի 25-ին շահագործման հանձնվեց Շիրազի փողոցը:
Խորհրդանշական կարմիր ժապավենը կտրելու պատիվը վերապահված էր մեծանուն բանաստեղծ Հովհաննես Շիրազի թոռներին։ Միջոցառմանը մասնակցում էր նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` կնոջ` Աննա Հակոբյանի, դուստրերի հետ, ներկա էին բանաստեղծի որդին և դուստրը, բազմաթիվ հյուրեր, գյումրեցիներ։
Փողոցի հիմնանորոգման աշխատանքներն իրականացրել է «Մերձմոսկովյան» ԲԲԸ՝ Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ՝ Տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից: 700 մետր երկարություն ունեցող փողոցում իրականացվել են փողոցի երթևեկելի մասի և մայթերի հիմնանորոգման աշխատանքներ: Տեղադրվել է ասֆալտի ծածկույթի 2 շերտ՝ 6 սմ հաստության ներքին շերտ և 4 սմ հաստության վերին շերտ: Անձրևաջրատար կոյուղացանցի մի մասը նոր է կառուցվել, իսկ մի մասը վերականգնվել է: Հոսանքալարերը վերգետնյայից տեղափոխվել են ստորգետյա, հին հենասյուները փոխարինվել են նորերով։
Փողոցի նորոգման աշխատանքերը մեկնարկել էին դեռ նախորդ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի՝ «Կումայրի» արգելոցը տուրիզմի կենտրոնի վերածելու ծրագրով։ Նախնական որոշմամբ փողոցը սալիկապատվելու էր այնպես, ինչպես «Ռուսթավելի» փողոցը, ավելի ուշ ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով որոշվեց փողոցը ասֆալտապատել՝ կարմիր ասֆալտով, սակայն հետագայում այդ ճոխությունից ևս հրաժարվեցին։

Новая, красивая улица Шираза – подарок гюмрийцам. На ее открытии присутствовал премьер-министр РА
Честь разрезать символическую красную ленточку выпала внуку великого поэта Ованеса Шираза. В мероприятии также приняли участие премьер-министр РА Никол Пашинян с супругой Анной Акопян, сын и дочь поэта, многочисленные гости, жители Гюмри.
Работы по реконструкции улицы были проведены ОАО «Подмосковье» при финансировании Всемирного банка - Фондом регионального развития. Осуществлен капитальный ремонт мостовой и тротуаров улицы длиной 700 метров. Были уложены два слоя асфальтового покрытия: внутренний слой - 6 см и верхний - 4 см. Часть дренажной сети была построена сейчас, а другая - восстановлена. Наземные провода уложены под землю, старые столбы заменены новыми.
Восстановление улицы началось еще при бывшем премьер-министре Карене Карапетяне – в рамках утвержденного проекта превращения заповедника «Кумайри» в туристический центр. Согласно предварительному решению, улица была облицована плиткой - как улица Руставели, но из-за нехватки средств было решено заасфальтировать улицу красным асфальтом, а позже отказались и от этой идеи.