Օգտատերերը կկարողանան վերահսկել Facebook-ում իրենց մասին տվյալների ստացումն այլ կայքերից
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook-ի վարչությունը մտադիր Է ներկայացնել գործառույթ, որի միջոցով օգտատերերը կկարողանան պարզել, թե իենց մասին ինչ տեղեկատվություն Է ստացվում սոցցանցում այլ ինտերնետ-ռեսուրսներից, ինչպես նաեւ հեռացնել այդ տվյալները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է հայտարարության մեջ, որն օգոստոսի 20-ին հրաարակվել Է Facebook-ի պաշտոնական բլոգում:
Սոցցանցի աշխատակիցները մտադիր են դիտման համար բացել բաժին, որտեղ կբերվի հավելվածների եւ կայքերի ցանկը, որոնք տվյալներ են հավաքում օգտատերերի մասին եւ դրանք հաղորդում Facebook-ին: Հիշյալ տվյալները սոցցանցում կիրառում են գովազդային հայտարարությունների՝ տիրոջ համար առավել համապատասխան գրանցումների ընտրության համար: Օգտատերերը կկարողանան ոչ միայն աչքի անցկացնել իրենց վերաբերող տեղեկությունները, որոնք ստացվել են Facebook-ում, այլեւ սոցցանցից հեռացնել այդ տեղեկավությունը կամ արգելափակել դրա հետագա ստացումը:
Սոցցանցի վարչությունում նշել են, որ գործառույթը մատչելի կդառնա նախ Իռլանդիայի, Հարավային Կորեայի եւ Իսպանիայի բնակիչների համար: Ինչով Է պայմանավորված այս ընտրությունը, չի ճշտվում: «Հետագա ամիսների» ընթացքում գործառույթը կտրամադրեն նաեւ այլ երկրների օգտատերերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пользователи смогут контролировать поступление в Facebook данных о них с других сайтов
Администрация Facebook намерена представить функцию, с помощью которой пользователи смогут выяснить, какая информация о них поступает в соцсеть с других интернет-ресурсов, а также удалить эти данные. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в заявлении, опубликованном во вторник в официальном блогеFacebook.
Сотрудники соцсети намерены открыть для просмотра раздел, где будет приведен список приложений и сайтов, которые собирают сведения о пользователях и передают их в Facebook. Указанные данные в соцсети применяют для подбора наиболее подходящих для владельца учетной записи рекламных объявлений. Пользователи смогут не только просмотреть сведения о себе, поступившие в Facebook, но и удалить эту информацию из соцсети или заблокировать ее дальнейшее поступление.
В администрации соцсети отметили, что функция станет доступной сначала для жителей Ирландии, Южной Кореи и Испании. Чем обусловлен данный выбор, не уточняется. В течение "последующих месяцев" функцию будут предоставлять и для пользователей в других странах.