Գիլիերմո դել Տորոն աստղ Է ստացել Հոլիվուդի Փառքի ծառուղում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կինոռեժիսոր Գիլիերմո դել Տորոն անվանական աստղ Է ստացել Հոլիվուդի Փառքի ծառուղում՝ այն նվիրելով իր հայրենի Մեքսիկային եւ աշխարհի բոլոր ներգաղթյալներին: Ինչպես հայտնել Է Los Angeles Times թերթը, այդ մասին «Օսկար» կինոմրցանակի դափնեկիրն օգոստոսի 6-ին հայտարարել Է Լոս Անջելեսում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) հուշանշանի բացման արարողությանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Ինձ՝ որպես մեքսիկացու համար աստղի ստացումը ժեստ Է, իսկ այս պահին այդպիսի ժեստերը չեն կարող բանալ կամ սովորական լինել»,- մեջբերում Է անում թերթը ռեժիսորի խոսքից:
«Շատ կարեւոր Է, որ դա տեղի Է ունենում հենց այժմ, որովհետեւ ես ցանկացած երկրից բոլոր ներգաղթյալներին հայտարարում եմ, որ իրենք պետք Է հավատան շանսին, այլ ոչ թե խոչընդոտներին»,- նշել Է դել Տորոն՝ ծնկի գալով եւ համբուրելով Մեքսիկայի դրոշը:
«Ջրի ձեւը»(The Shape of Water, 2017), «Հելբոյ 2. Ոսկե բանակ» (2004), «Այծամարդի լաբիրինթոսը» (2006) ֆիլմերի հեղինակն արդիականության ամենահայտնի ռեժիսորներից մեկն Է: Նա 2018 թվականին «Օսկարի» Է արժանացել «Լավագույն ֆիլմ» եւ «Լավագույն ռեժիսորական աշխատանք» կատեգորիաներում «Ջրի ձեւը» կինոնկարի համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Гильермо дель Торо получил звезду на Аллее славы Голливуда
Кинорежиссер Гильермо дель Торо получил именную звезду на Аллее славы Голливуда, посвятив ее родной Мексике и всем иммигрантам в мире. Как сообщила газетаLos Angeles Times, об этом лауреат кинопремии "Оскар" заявил во вторник на церемонии открытии памятного знака в Лос-Анджелесе (штат Калифорния).
"Для меня, как мексиканца, получение звезды - это жест, а в настоящий момент такие жесты не могут быть банальными или обычными", - приводит газета слова режиссера.
"Очень важно, что это происходит именно сейчас, потому что я заявляю всем иммигрантам из любой страны, что им следует верить в шанс, а не в препятствия", - отметил дель Торо, преклонив колено и поцеловав флаг Мексики.
Автор фильмов "Форма воды" (The Shape of Water, 2017), "Хеллбой 2: Золотая армия" (2004), "Лабиринт фавна" (2006) является одним из самых известных режиссеров современности. Он был удостоен "Оскара" в категориях "Лучший фильм" и "Лучшая режиссерская работа" за картину "Форма воды" в 2018 году, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.