Համահայկական խաղերի բացումը բացառիկ է լինելու
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 7-րդ համահայկական խաղերի բացման արարողությունը խոստանում է լինել անմոռանալի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ստեփանակերտը պատրաստ է մեծագույն իրադարձությանը` 7-րդ համահայկական խաղերի բացմանը, որը հոբելյանական է` 20 տարի է, ինչ աշխարհի տարբեր ծայրերից հայրենիք են գալիս հազարավոր երիտասարդներ: «Բացման արարողության ժամանակ խաղերի կրակը կվառեն Հրաչյա Պետիկյանը, Ալբերտ Բոյաջյանը և Արցախի թեմի հոգևոր առաջնորդ Պարգև Սրբազանը: Նմանատիպ բացման արարողություն դեռևս չի եղել, այն իրապես բացառիկ կլինի, քանի որ ձգվելու է մոտ 3,5 ժամ: Այն մտնելու է պատմության մեջ: Օգոստոսի 6-ը հայ ազգի միասնության օրն է դառնալու»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց խաղերի կազմկոմիտեի անդամ Դերենիկ Գաբրիելյանը:
Բացման արարողությունը, ավանդույթի համաձայն, կվարի Կարեն Գիլոյանը: Բացումը կկայանա Ստեփանակերտի քաղաքային մարզադաշտում և կմեկնարկի 21:00-ին:
7-րդ համահայկական ամառային խաղերին այս տարի մասնակցում են մոտ 5000 մարզիկ՝ աշխարհի 145 քաղաքից: Խաղերի մի քանի մարզաձևեր կանցկացվեն Ստեփանակերտում և Արցախի մյուս երկու քաղաքներում, իսկ հիմնական պայքարը կծավալվի Երևանում:

2019 Pan-Armenian Games inauguration expected to “go down in history”
STEPANAKERT, AUGUST 6, ARMENPRESS. The grand opening of the 7th Pan-Armenian Games is expected to be “unforgettable”.
Stepanakert, the capital city of Artsakh which is hosting the inauguration, is all geared-up for the event with thousands expected to attend.
“This kind of an opening ceremony has never happened before, it is going to be truly exclusive because it will last for 3,5 hours. It will go down in history. August 6 will become the day of the nation’s unity,” Pan-Armenian Games World Committee member Derenik Gabrielyan told reporters.
This year’s Games also mark the 20th anniversary of the establishment of the sports event.
Earlier on August 5, Armenian PM Nikol Pashinyan delivered remarks in Stepanakert ahead of the grand opening.
The opening ceremony of the 7th Pan-Armenian Games will take place at 21:00 in Stepanakert’s city stadium.