Կառավարությունը մշակել է ԱԻՆ-ի զարգացման ռազմավարության 2020-30 թվականների ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը մշակել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության զարգացման ռազմավարության և դրա իրականացման 2020-2030 թվականների միջոցառումների ծրագիրը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով e-draft իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքը, նախագիծը մշակվել է Կառավարության գործունեության 2019-2023 թթ. ծրագրի միջոցառումներին համապատասխան և ամրագրում է ԱԻՆ գործունեության հեռանկարային զարգացմանն ուղղված պետական քաղաքականությունը:
«Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը մշակում և իրականացնում է «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքով իրեն վերապահված գործունեության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը, իսկ վերջինիս հաջող և լիարժեք իրականացման անհրաժեշտ նախապայման է հանդիսանում է, ի թիվս այլ հանգամանքների, նաև աղետների ռիսկի կառավարումը (ռիսկի նվազեցում, արձագանքում, հետևանքների վերացում, հետաղետային վերականգնում): Աղետների ռիսկի կառավարման համակարգը գործընթացների և գործառույթների ամբողջական շրջանակ է, որի նպատակն է հզորացնել աղետներին դիմակայելու կարողությունները, նպաստել տարածքային կայուն զարգացմանը, աղետակայուն երկրի կայացմանը: Այն նպատակաուղղված է կանխելու, կանխարգելելու և մեղմացնելու վտանգները, նվազեցնելու դրանց հնարավոր բացասական ազդեցությունը և վնասների չափը»,- նշված է նախագծում:
Նախագիծը համահունչ է նաև Աղետների ռիսկի նվազեցման Սենդայի 2015-2030 թթ. գործողությունների ծրագրի գերակա ուղղություններին, կայուն զարգացման նպատակներին, Կլիմայի փոփոխության փարիզյան համաձայնագրի դրույթներին, Աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ռազմավարությանը:
Նախագիծը մշակվել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության կողմից:
Նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է պլանավորել և իրականացնել ԱԻՆ գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներ:

Правительство разработало программу стратегии развития МЧС на 2020 - 30 годы
Правительство РА разработало программу стратегии развития Министерства по чрезвычайным ситуациям и мероприятий на 2020 - 2030 годы и ее реализации.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на единый сайт публикации проектов правовых актов e-draft, проект был разработан в соответствии с мероприятиями программы деятельности правительства в 2019 - 2023 годах, и фиксирует государственную политику, направленную на перспективное развитие деятельности МЧС.
“Министерство по чрезвычайным ситуациям разрабатывает и осуществляет политику правительства в сфере деятельности, отведенной ему Законом “О структуре и деятельности правительства”, необходимым условием успешного и полноценного осуществления последнего является управление рисками бедствий (снижение риска, реагирование, устранение последствий, пост-катастрофное восстановление). Система управления рисками катастроф - полный спектр процессов и функций, целью которых является усиление возможностей противостояния бедствиям, содействие устойчивому территориальному развитию, становлению страны, устойчивой к бедствиям. Она направлена на предотвращение и смягчение опасностей, уменьшение их возможного негативного воздействия и размера ущерба”, - отмечается в проекте.
Проект также созвучен Сендайским проекту по снижению риска бедствий на 2015 - 2030 годы, приоритетным направлениям плана действий, целей устойчивого развития, положений Парижского соглашения об изменении климат и национальной стратегии управления рисками бедствий.
Проект разработан Министерством по чрезвычайным ситуациям.
В результате принятия проекта ожидается планирование и осуществление мероприятий, направленных на повышение эффективности деятельности МЧС.