Ջեֆ Բեզոսը Amazon-ի բաժնետոմսերը վաճառել Է 1,84 մլրդ դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Amazon.com Inc ինտերնետ-ռիթեյլերի ղեկավար եւ հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը վաճառել Է իր ընկերության՝ 1,84 մլրդ դոլար ընդհանուր գումարի գրեթե 1 մլն բաժնետոմս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է այն փաստաթղթերում, որոնք ուղարկվել են Արժեթղթերի եւ սակարանների հանձնաժողովին (SEC): Forbes-ի տվյալներով՝ սա Բեզոսի համար Amazon-ի բաժնետոմսերի խոշորագույն վաճառքն Է դոլարային համարժեքով:
Մեկ տարի առաջ Բեզոսը դարձել Է աշխարհի ամենահարուստ մարդը, նրա կարողությունը գերազանցել Է 150 մլրդ դոլարը: Հունվար ամսին կնոջից բաժանվելուց հետո նրա կարողությունը կրճատվել Է, բայց նա 117 մլրդ դոլար ցուցանիշով առաջվա պես առաջին հորիզոնականում Է մնում աշխարհի միլիարդատերերի ցուցակում, որը կազմել Է Bloomberg-ը: Amazon-ի բաժնետոմսերն օգոստոսի 1-ին նախնական սակարկությունների ընթացքում թանկանում են 0,6 տոկոսով: Տարեսկզբից ընկերության կապիտալացումն աճել Է 24 տոկոսով՝ հասնելով 923 մլրդ դոլարի, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Джефф Безос продал акции Amazon на $1,84 млрд
Глава и основатель интернет-ритейлера Amazon.com Inc Джефф Безос продал почти 1 млн акций своей компании на общую сумму $1,84 млрд, говорится в документах, направленных в Комиссию по ценным бумагам и биржам (SEC).
По данным Forbes, это крупнейшая продажа акций Amazon в долларовом эквиваленте для Безоса.
Год назад Безос сталсамым богатым человеком мира, его состояние превысило $150 млрд. Послеразвода с женойв январе его состояние сократилось, но он по-прежнему удерживает первую строчку в списке миллиардеров мира, составленном Bloomberg, с показателем $117 млрд,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Акции Amazon дорожают на 0,6% в ходе предварительных торгов в четверг. С начала года капитализация компании выросла на 24%, до $923 млрд.