Բադասյանը դիմել է Վենետիկի հանձնաժողովին՝ Ստամբուլյան կոնվենցիայի առնչությամբ կարծիք ստանալու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը դիմել է Վենետիկի հանձնաժողովին՝ Եվրոպայի խորհրդի Ստամբուլյան կոնվենցիայի առնչությամբ հատուկ կարծիք ստանալու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Վենետիկի հանձնաժողովի պաշտոնական կայքը:
«ՀՀ արդարադատության նախարարության նախարար Ռուստամ Բադասյանը դիմել է Վենետիկի հանձնաժողովին՝ Եվրոպայի խորհրդի «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիայի (Ստամբուլի կոնվենցիա) վավերացման սահմանադրական հետևանքների առնչությամբ կարծիք ստանալու համար»,-նշված է հանձնաժողովի կայքում:
Նախարար Բադասյանն էլ պարզաբանել է. ««Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի շուրջ առաջացած մտահոգությունները հաշվի առնելով՝ այսօր դիմել ենք Վենետիկի հանձնաժողով՝ ստանալու Հանձնաժողովի պաշտոնական կարծիքը ՀՀ Սահմանադրության տեսանկյունից Կոնվենցիայի վավերացման ազդեցության վերաբերյալ: Հանձնաժողովի կարծիքը ստանալուն պես Արդարադատության նախարարությունն այն կհրապարակի»:

Бадасян обратился в Венецианскую комиссию для получения мнения о Стамбульской конвенции
Министр юстиции РА Рустам Бадасян обратился в Венецианскую комиссию для получения особого мнения относительно Стамбульской конвенции Совета Европы. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает официальный сайт Венецианской комиссии.
“Министр юстиции РА Рустам Бадасян обратился в Венецианскую комиссию для получения мнения относительно конституционных последствий ратификации Конвенции Совета Европы “О предупреждении насилия в отношении женщин и семейного насилия и борьбе с ним” (Стамбульская конвенция)”, - отмечается на сайте комиссии.
Министр Бадасян пояснил: “Учитывая озабоченность, возникшую вокруг Конвенции Совета Европы “О предотвращении насилия в отношении женщин и семейного насилия и борьбе с ним”, мы сегодня обратились в Венецианскую комиссию для получения официального мнения комиссии по поводу влияния ратификации Конвенции с точки зрения Конституции РА. По получении мнения комиссии Министерство юстиции опубликует его”.