Տիգրան Խաչատրյանը և ՀԲ թիմը քննարկել են «Առևտրի խթանում և որակի ենթակառուցվածք» ծրագրի ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանy հուլիսի 23-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի «Առևտրի խթանում և որակի ենթակառուցվածք» ծրագրի իրականացման աջակցության առաքելությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարարը ՀԲ թիմի հետ քննարկել է նախորդ առաքելության ընթացքում համաձայնեցված ուղենիշները և ծրագրի ցուցանիշներն ապահովելու ուղղությամբ ծրագրի իրականացման ընթացքի ուսումնասիրությունը: ՀԲ ներկայացուցչի խոսքով` որոշ ուղղություններով առկա է նկատելի առաջընթաց:
Տիգրան Խաչատրյանը և Համաշխարհային բանկի մասնագետները մտքեր են փոխանակել «Առևտրի խթանում և որակի ենթակառուցվածք» ծրագրի կառուցվածքի հնարավոր փոփոխությունների վերաբերյալ` այն համապատասխանեցնելու ներկայիս պայմաններին և կարիքներին:
Կողմերն անդրադարձել են ծրագրի որակի ենթակառուցվածքների բաղադրիչին, մասնավորապես` լաբորատորիաների վերազինմանը և հավատարմագրման մարմնին տրվող աջակցությանը:
Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչները նախարար Խաչատրյանի հետ քննարկել են նաև արտահանման խթանման միջոցառումների և ներդրումների աջակցման պետական իրավասու մարմինների գործունեությունը և առաջիկա ծրագրերը` «Առևտրի խթանում և որակի ենթակառուցվածք» ծրագրի բաղադրչների համատեքստում:

Тигран Хачатрян и ВБ обсудили программу “Стимулирование торговли и инфраструктура качества”
Министр экономики РА Тигран Хачатрян 23 июля принял миссию содействия реализации программы Всемирного банка “Стимулирование торговли и инфраструктура качества”. Как передает Арменпресс, об этом сообщилоуправление информации и по связям с общественностью Министерства экономики Армении.
Министр обсудил с делегацией ВБ согласованные в ходе предыдущей миссии направления и изучение хода реализации программы по обеспечению показателей программы. По словам представителя ВБ, по некоторым направлениям наблюдается заметный прогресс.
Тигран Хачатрян и специалисты Всемирного банка обменялись мнениями о возможных изменениях в структуре программы “Стимулирование торговли и инфраструктура качества”, для того чтобы привести ее в соответствие с нынешними условиями и потребностями.
Стороны коснулись компонента инфраструктур качества программы, в частности, переоснащения лабораторий и содействия, оказываемого органу по аккредитации.
Представители Всемирного банка обсудили с министром Хачатряном также и деятельность государственных компетентных органов по содействию экспорту и инвестициям и предстоящие программы в контексте компонентов программы “Стимулирование торговли и инфраструктура качества”.