Տիգրան Խաչատրյանը մասնակցում է GMIS 2019-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հուլիսի 9-10-ը Եկատերինբուրգում մասնակցում է Արտադրության և արդյունաբերության գլոբալ գագաթնաժողովին (GMIS 2019)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, գագաթնաժողովի նպատակն է արտադրողների, կառավարությունների, ՀԿ-ների, տեխնոլոգների և ներդրողների միջև կամուրջներ ստեղծել, ինչպես նաև քննարկել Չորրորդ Արդյունաբերական հեղափոխության գլոբալ տնտեսության վերափոխման հեռանկարները։
Տիգրան Խաչատրյանը որպես բանախոս մասնակցել է «Բազմազանեցված զարգացում և Եվրասիայի արդյունաբերական մրցունակության ապագայի սահմանում. քաղաքականությունից մինչև գործնական քայլեր» խորագրով նախարարական պանելային քննարկմանը։ Նախարարը ներկայացրել է ԵԱՏՄ միասնական արդյունաբերական քաղաքականության մշակման մասին դիտարկումներ՝ ընդգծելով բարձր տեխնոլոգիաների ներգրավումը արտադրական գործընթացներում արտադրողականության բարձրացման համատեքստում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը մասնացել է նաև Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների արդյունաբերության նախարարների հանդիպմանը։
Տիգրան Խաչատրյանը մի շարք օրակարգային հարցերի շուրջ քննարկումներ է ունեցել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերության համալիրի հարցերով Կոլեգիայի անդամ (նախարար) Ալեքսանդր Սուբոտինի հետ։
Նախարար Խաչատրյանը Եկատերիբուրգում ՀՀ հյուպատոս Նարեկ Սպարտակյանի ուղեկցությամբ հանդիպել է մի շարք ձեռնարկատերերի հետ՝ քննարկելու Հայաստանում բիզնես գործունեություն ծավելելու հնարավորությունները։
Հուլիսի 10-ին Տիգրան Խաչատրյանը կշարունակի գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպումները և քննարկումները, ինչպես նաև կայցելի GMIS 2019-ի շրջանակներում կազմակերպված արդյունաբերական արտադրանքի ցուցահանդեսը։
GMIS-ը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների էներգետիկայի և արդյունաբերության նախարարության և ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) համատեղ նախաձեռնությունն է։ Այս տարի միջոցառումը համախմբել է 40 երկրի ներկայացուցիչների։ Գագաթնաժողովին մասնակցում է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։

Тигран Хачатрян участвует в GMIS 2019
Министр экономики Армении Тигран Хачатрян в Екатеринбурге с 9 по10 июля принимает участие в Глобальном саммите производства и промышленности (GMIS 2019). Как сообщили Арменпресс в управлении информации и связей с общественностью Министерства экономики Армении, цель саммита - создать мосты между производителями, правительствами, общественными организациями, технологами и инвесторами, а также обсудить перспективы трансформации глобальной экономики Четвертой промышленной революции.
Тигран Хачатрян в качестве докладчика участвовал в министерском панельном обсуждении “Диверсифицированное развитие и определение будущего промышленной конкурентоспособности Евразии. От политики до практических шагов”. Министр представил наблюдения о разработке единой промышленной политики ЕАЭС, подчеркнув вовлечение высоких технологий в контексте повышения производительности в производственных процессах.
Министр экономики РА также принял участие во встрече министров промышленности стран-членов Евразийского экономического союза. Тигран Хачатрян провел обсуждения по ряду вопросов повестки дня с членом Коллегии (министром) по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии Александром Суботиным.
Министр Хачатрян в сопровождении консула РА в Екатеринбурге Нарека Спартакяна встретился с рядом предпринимателей, чтобы обсудить возможности развития бизнеса в Армении.
10 июля Тигран Хачатрян продолжит встречи и обсуждения в рамках саммита, а также посетит выставку промышленной продукции, организованную в рамках GMIS 2019 года.
GMIS - совместная инициатива Министерства энергетики и промышленности Объединенных Арабских Эмиратов и организации промышленного развития ООН (UNIDO). В этом году мероприятие объединило представителей 40 стран. В саммите принимает участие также и президент РФ Владимир Путин.