Եվրոպայում կարմրուկի ռիսկը բարձր է, ճանապարհորդելիս խորհուրդ է տրվում պատվաստվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական երկրներում կարմրուկի տարածման ռիսկը բարձր է, մասնագետները հորդորում են այցելելուց առաջ պատվաստվել: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գայանե Սահակյանը նշեց, որ զբոսաշրջության ակտիվ շրջանում վարակիչ հիվանդությունների տարածման ռիսկը բարձրանում է: Հետևաբար, ճիշտ կլինի այս կամ այն երկրում հանգիստ կազմակերպելիս տեղեկանալ նաև հիվանդությունների տարածման մասին:
«Եվ որպեսզի կազմակերպված հանգիստը չվերածվի անհանգիստ իրավիճակի, ճիշտ կլինի նախապես պատվաստվել, եթե դա չի արվել: Ներկայում ռիսկային են եվրոպական երկրները՝ կապված կարմրուկի տարածման հետ: Առանձնացվում են Ֆրանսիան, Գերմանիան, Բուլղարիան, Ալբանիան, Իտալիան: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նշում է, որ 53 երկրից 47-ում այսօր այդ խնդիրը կա: Ընդամենը վեց երկրում կարմրուկի վիրուսի տեղական շրջանառություն չկա, դրանց թվում Հայաստանն է»,-ասաց մասնագետը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հրապարակած տվյալների համաձայն, բոլոր 6 տարածաշրջաններում դիտվում է կարմրուկի տարածվածության աճ: 2019 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում աճը կազմել է 300 տոկոս: Եվրոպական տարածաշրջանն ամենաակտիվն է կարմրուկի առումով: Միայն 2019 թվականի առաջին կիսամյակում 125 հազար կարմրուկի դեպք է արձանագրվել: Դրանցից 90-ը ավարտվել են մահվան ելքով: Բուռն զարգացող համաճարակային պրոցես երկու երկրում է գրանցվել՝ Ուկրաինայում, Վրաստանում: Այս տարվա ընթացքում Հայաստանն ունեցավ կարմրուկի 4 բերովի դեպք Ուկրաինայից և Վրաստանից:
«Բոլոր ճանապարհորդներին խորհուրդ ենք տալիս ունենալ պատվաստում կարմրուկի դեմ: Եթե մարդը չի հիշում պատվաստվել է, թե ոչ, գոնե մեկ դեղաչափը ճանապարհորդելիս անհրաժեշտ է: Առողջապահության նախարարությունը նախաձեռնություն ունի, բոլոր բուժհաստատություններին թույլատրված է մինչև 30 տարեկան անձանց անվճար պատվաստումներ կատարել: Նշված տարիքից բարձր քաղաքացիների համար պատվաստումը վճարովի է»,-ասաց Գայանե Սահակյանը:
Ինչ վերաբերում է այլ վարակիչ հիվանդություններին, ապա Գայանե Սահակյանը նշեց, որ արևադարձային երկրների դեպքում խորհուրդ են տրվում դիֆտերիայի և փայտացման դեմ պատվաստումները: Պակիստանի, Աֆղանստանի, Նիգերիայի դեպքում շրջանառվում է պոլիոմելիտ հիվանդությունը, և պատվաստելը անհրաժեշտ է: Հարավային Աֆրիկայի, Լատինական Ամերիկայի երկրների դեպքում էլ անհրաժեշտ է պատվաստվել դեղին տենդի և որովայնային տիֆի դեմ:
Մասնագետը նշում է, որ ամեն դեպքում ճանապարհորդելիս ճիշտ կլինի հետևել մաքրությանը, հիգիենիկ կանոններին, խմել միայն ստերիլիզացված ջուր, պատահական վայրերից սնունդ չգնել:

Risk of measles high in Europe, vaccination recommended before travelling
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. The risk of spread of measles in the European countries is high, therefore specialists recommend to be vaccinated before traveling.
Gayane Sahakyan, deputy director of the National Center for Disease Control and Prevention, told a press conference in ARMENPRESS that the risk of spread of infectious diseases in the active tourism season is growing. Therefore, it would be right to have information about the spread of diseases while organizing travel abroad.
“And in order for the organized holidays not to be turned into a troubled situation, it will be right to be vaccinated beforehand if it hasn’t been done. Currently the European countries are risky in connection with the spread of measles, such as France, Germany, Bulgaria, Albania and Italy. The World Health Organization says this problem today exists in 47 out of 53 countries. There is no local circulation of measles virus in just 6 countries, one of which is Armenia”, she said.
According to the WHO data, there is a growth in spread of measles in all 6 regions. The growth in the first quarter of 2019 was 300%. The European region is the most active in terms of measles. Only in the first quarter of 2019, 125.000 measles cases were registered. 90 resulted in deaths. 4 importedmeaslescases from Ukraine and Georgia were documented in Armenia this year.
“We urge all travelers to have a vaccination against measles. If a person doesn’t remember whether he/she has been vaccinated or not, at least one dose is necessary before travelling. The healthcare ministry has an initiative, all medical facilities are allowed to make vaccinations for free to people up to 30 years old”, she said.