«Մակաբույծը» ֆիլմի ցուցադրությամբ  մեկնարկեց «Ոսկե ծիրան» 16-րդ միջազգային կինոփառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Կաննի միջազգային կինոփառատոնում «Ոսկեարմավենու ճյուղ» մրցանակի այս տարվա դափնեկիր Չուն-հո Պոնի «Մակաբույծը» ֆիլմի ցուցադրությամբ հուլիսի 7-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկնարկեց ամենանշանակալի մշակութային իրադարձություններից մեկը` Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մեկ շաբաթ շարունակ մշակութասեր հանրությունը կինոփառատոնի շրջանակում հնարավորություն կունենա դիտել համաշխարհային կինեմատոգրաֆիայի գլուխգործոցները:
«Ոսկե ծիրան»-ի անվանի հյուրերը, մրցութային և ոչ մրցութային ծրագրերի մասնակիցները, հանդիսավոր մեկնարկից առաջ անցան կարմիր գորգով, լուսանկարվեցին ու բարի մեկնարկ մաղթեցին կինոփառատոնին:
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի օգնական Գևորգ Մելիքյանն ընթերցեց նախագահի ուղերձը: ««Ոսկե ծիրանը» դարձել է Հայաստանի մշակութային այցեքարտը թե’ ներսում, թե’ դրսում: Պետք է արժևորել այս փառատոնի դերը կինոաշխարհում նոր կամուրջներ ստեղծելու գործում: Այդ կամուրջներով են Հայաստան եկել և շարունակում գալ օսկարակիր կինոռեժիսորներ, դերասաններ, փառատոնի բազմաթիվ հյուրեր: Այդ կամուրջներով է, որ նրանք բացահայտում են Հայաստանի հոգևոր և նյութական գեղեցկությունը, հիանում են հմայքով, տարվում են գրավչությամբ, հաստատում են մարդկային ջերմ փոխհարաբերություններ, հիմնում բարեկամական և գործընկերային կապեր»,- նշվում էր ուղերձում:
Կինոփառատոնի հիմնադիր-տնօրեն Հարություն Խաչատրյանն ասաց, որ այս տարի «Ոսկե ծիրանը» փոփոխություններ է կրել. փոխվել է փառատոնի ղեկավար կազմը, դիզայնը, լոգոն, վերանայվել են բազում գաղափարներ: «Չի փոխվել մեր գլխավոր գործընկերը` «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը, ինչը չափազանց ուրախալի է մեզ համար: Մենք, ինչպես միշտ, Ռալֆ Յիրիկյանի հետ ազդարարում ենք փառատոնի բացումը: Հուսամ` այսպես կլինի նաև ապագայում»,- շեշտեց Խաչատրյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն էլ ընդգծեց, որ տարիներ շարունակ Հայաստանի մշակութային անցուդարձին շունչ հաղորդող կինոփառատոնը բարձր նշաձող է սահմանել ոչ միայն մեր, այլև կինոփառատոնային արվեստը գնահատող այլ երկրներում: «Այն վաղուց դարձել է գեղարվեստական մտածողության և աշխարհընկալման յուրօրինակ հարթակ»,- ընդգծեց նա:
16-րդ միջազգային կինոփառատոնն աշխարհի տարբեր երկրներից ստացել է մասնակցության ավելի քան 740 հայտ: Ցուցադրության համար ընտրվել են ֆիլմեր Կաննի, Բեռլինի, Ռոտերդամի կինոփառատոների խաղացանկերից:
Այս տարի լինելու են միջազգային լիամետրաժ (խաղարկային և վավերագրական), ինչպես նաև կարճամետրաժ ֆիլմերի տարածաշրջանային մրցույթներ: Նախատեսված է նաև «Տարածաշրջանային համայնապատկեր» խորագրով արտամրցութային ծրագիր անցկացնել: Կան նաև արտամրցութային ծրագրեր: Դրանք կրում են «Երևանյան պրեմիերաներ», «Հետահայաց ցուցադրությոյւններ», «Հարգանքի տուրք», «Ծուռ ծիրան» խորագրերը:

YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. One of the most spectacular events of Yerevan, the16th Golden Arpicot International Film Festival, kicked off, Armenpress reports citing the Golden Apricot IFF website.
Armenian film lovers and cinema professionals will have the privilege to enjoy masterpieces of international cinematographyfor a weektill July 14th.
The16th ''Golden Apricot''festival officially opened at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex. The renowned guests and the participants of competition and non-competition programs appeared on the red carpet before the start of the ceremony.
Founding director of the festival Harutyun Khachatryan and VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian greeted the public attending the opening ceremony.
“I once again welcome the founders of the Golden Apricot Yerevan International Film Festival, who have entrusted their work to the younger generation this year. I also welcome the people, who love movies, art and gathered in the big halls to discover new movies. Over the years, the "Golden Apricot", which enriches the cultural life of Armenia, has set a high standard among cinemalovers not only in our country but also in other countries. It has become a unique platform for artistic thinking and world perception. I wish everyone a pleasanttime, a new professional adventure and bright impressions'', VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikiannoted.
“This yearmany things aboutthe festival havechanged, for examplethestaff,the design,the logo, and many ideas have been revised. The festival director has changed. However, our general partner, VivaCell-MTS and its General Manager Ralph Yirikian has not changed, and we are extremely gladfor that. And we, as always, announce the opening of the festival with Mr. Yirikian and we hope that together we willalwaysannounce the launch of the festival’’, Founding director of the festival Harutyun Khachatryan noted.
The festival opened with the screening ofmovie “Parasite” by Joon-ho Bong.
This year the IFF has received over 740 films from different countries and has selected a number of films from prestigious international film festivals such as the festivals in Cannes, Berlin, Rotterdam, for the program. The festival will have feature films (including fiction and documentary films), as well as short regional film contests; the non-competition program will feature a regional panorama contest. The rest of the programs such as Yerevan Premieres, Retrospectives, Tribute and Twisted Apricot are non-competitive.
Within the frameworks of the Retrospective program the screening of the films by the special guests of the festival will be held. Four films by Carlos Reygadas and two films by Arthur Aristakisyan will be presented.
''Yerevan Premieres'' program includes such films as Synonyms by NadavLapid, Present.Perfect. by Zhu Shengze, The Man Who Surprised Everyone by Aleksey Chupov, Natalya Merkulova, By The Grace of God by Francois Ozonetc.
The jury president of the16th GAIFFInternational Long-Term Competition Program is Aleksandr Mindadze. The jury consists of director Nicolas Wadimoff (Switzerland), director, Tehran International Film Festival President Reza Mirkarimi (Iran), producer, Executive Director of Tribeca Film Festival Amy Hobby (USA), producer Elizabeth Karlsen (UK), film critic Paolo Bertolin (Italy), actress, director Nino Kirtadze (France).
The jury president of the regional short film competition is director Pippo Mezzapesa (Italy). The jury also includesօperator Norayr Kasper (Canada) and Clermont-Ferrand Film Festival Program Director Georges Bollon.
The best film of thefeature filmscompetition will be presented during the closing ceremony of the IFF.