Հունաստանի շարժական կապի ընկերությունը տվյալների հաղորդման ռեկորդ Է սահմանել 100 Գբիտ/վ-ից բարձր արագությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի Cosmote շարժական կապի ընկերությունը 100 Գբիտ/վ-ից բարձր արագությամբ տվյալների հաղորդման ռեկորդ Է սահմանել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Նաֆտեմբորիկի» թերթը:
Հրատարակության խոսքով՝ Cosmote-ն, որը մասնակիորեն պատկանում Է Հունաստանի կապի կազմակերպությանը (OTE), Գերմանիայի Deutsche Telekom եւ Շվեդիայի Ericsson ընկերությունների հետ համագործակցությամբ կատարել Է թեստային միկրոալիքային կապուղու օգտագործմամբ տվյալների հաղորդման փորձարկում եւ հասել 100 Գբիտ/վ-ից կայունորեն բարձր ռեկորդային արագությունների, այսինքն՝ 10 անգամ ավելի, քան թույլ են տալիս ներկայում գոյություն ունեցող առեւտրային մշակումները:
Ինչպես պնդում են ընկերություններում, դա կարեւոր տեխնոլոգիական ճեղքում Է, որը նոր իրադրություն Է ստեղծում տվյալների անհաղորդալար հաղորդման ոլորտում եւ թույլ Է տալիս լուծել շատ բարձր արագությունների հասնելու խնդիրը, որոնք անհրաժեշտ են 5-րդ սերնդի (5G) շարժական ցանցերի անցնելու համար: Այս տեխնոլոգիայի միջոցով ապագայում կարող են 5G ցանցում պահպանվել այնպիսի առաջավոր հավելվածներ, ինչպիսիք են սարքերի եւ փոխադրամիջոցների հեռակառավարումը, ամպային խաղերը, 360 աստիճանի հոսքային տեսագրությունը, վիրտուալ իրականությունը, լրացված իրականությունը եւ այլ բաներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Мобильная компания Греции поставила рекорд передачи данных со скоростью выше 100 Гбит/с
Греческая компания мобильной связи Cosmote поставила рекорд передачи данных со скоростью выше 100 Гбит/с.Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета"Нафтемборики".
По словам издания, Cosmote, частично принадлежащая Греческой организации связи (ОТЕ), в сотрудничестве с германской Deutsche Telekom и шведской Ericsson провела испытание передачи данных с использованием тестового микроволнового канала и достигла рекордных скоростей стабильно выше 100 Гбит/с, то есть в 10 раз больше, чем позволяют существующие в настоящее время коммерческие разработки. Как утверждают в компаниях, это важный технологический прорыв, который создает новую ситуацию в сфере беспроводной передачи данных и позволяет решить задачу достижения очень высоких скоростей, необходимых для перехода к мобильным сетям 5-го поколения (5G). С помощью данной технологии в будущем могут быть поддержаны такие передовые приложения в сети 5G, как дистанционное управление устройствами и транспортными средствами, облачные игры, потоковое видео 360 градусов, виртуальная реальность, дополненная реальность и т.д.