Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Սլովակիայի նախագահության Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Սլովակիայի նախագահության Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ դեսպան Ռուդոլֆ Միխալկային։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ստարտափ ընկերությունների գործեունությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Հատուկ ուշադրություն է հատկացվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերություններին։
Ռուդոլֆ Միխալկան ներկայացրել է ԵԱՀԿ նախագահության կողմից մշակվող մի շարք ծրագրեր, որոնք, մասնավորապես, նախատեսում են աջակցություն տարածաշրջանային ստարտափ կազմակերպություններին: Դեսպանի խոսքով՝ դրանք կարող են նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության և երկխոսության հաստատմանը, գործարարների միջև շփումներին համատեղ ծրագրերի միջոցով։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել Հայաստանից ցամաքային ճանապարհով ապրանքների արտահանման խնդիրներին, մաքսային անցակետերի խոչընդոտներին և հնարավոր կարգավորումներին։

Тигран Хачатрян принял специального представителя, посла председательства Словакии в ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа
Министр экономики Армении, Тигран Хачатрян принял специального представителя председательства Словакии в ОБСЕ по Южному Кавказу посла Рудольфа Михалку.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении, в ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся деятельности стартап-компаний в Армении. Особое внимание было уделено компаниям, действующим в сфере высоких технологий.
Рудольф Михалка представил ряд программ, разрабатываемых председательством ОБСЕ, которые предусматривают содействие региональным стартап-организациям. По словам посла, они могут способствовать установлению мира и диалога в регионе, контактам между предпринимателями.
В ходе встречи были затронуты проблемы экспорта товаров из Армении сухопутным путем, препятствия и возможные регулирования таможенных пунктов.