Առաջին Հանրապետության պետական այրերի երազանքն ապրում է և պիտի իրագործվի. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի առաջին Հանրապետության պետական այրերի գործը կենդանի է, նրանց երազանքն ապրում է և պիտի իրագործվի: Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսների արյունը իզուր չի հեղվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մայիսի 28-ին Սարդարապատի հուշահամալիրում կայացած միջոցառմանն իր ելույթում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսօր տոնում ենք մեր հազարամյա պատմության ամենակարևոր իրադարձություններից մեկը՝ Առաջին Հանրապետության հիմնադրման օրը: 1918-ի մայիսի 28-ին Ղարաքիլիսայի, Բաշ-Ապարանի, Սարդարապատի հերոսամարտերից հետո հռչակվեց Հայաստանի անկախ առաջին Հանրապետությունը, դա տեղի ունեցավ մի ժամանակաշրջանում, երբ թվում էր, թե հայ ժողովրդի պատմությունը հասել է իր ավարտական փուլին: Բայց տեղի ունեցավ հակառակը, անսպասելին, և հայ ժողովուրդը ձեռք բերեց այն, ինչ թվում էր, թե կորցրել է անդառնալիորեն, ձեռք բերեց պետականություն: Այստեղ հեղված սուրբ արյան վրա է կառուցվել մեր պատմության առաջին Հանրապետությունը: Ահա սա է ամենակարևոր պատճառը, որ ամեն տարի մայիսի 28-ին մենք հավաքվում ենք այստեղ, մենք գալիս ենք ասելու, որ գիտակցում ենք մեր պատմական պատասխանատվությունը Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսների առաջ, մենք գալիս են բարձրաձայնելու երեք ճակատամարտի հերոսներին, որ նրանց արյունը իզուր չի հեղվել, որ նրանց սերունդներն այսօր հպարտ քայլում են այն նույն հողի վրա, որտեղ հանգչում են իրենք, որին նոր իմաստ ու բովանդակություն են հաղորդել իրենք իրենց անասելի զոհողություններով ու սխրանքներով»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա շեշտեց՝ Սարդարապատի հուշահամալիր ենք գնում Առաջին Հանրապետության պետական այրերին ասելու, որ նրանց բարձրացրած դրոշն ամենևին թանգարանային նմուշ չէ, այլ ծածանվում է որպես Հայաստանի անկախ Հանրապետության թիվ մեկ խորհրդանիշ: Վարչապետը շեշտեց՝ նրանց գործը կենդանի է, նրանց երազանքն ապրում է և պիտի իրագործվի:
Վարչապետը հիշեց Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտը կերտած նահատակներին, Առաջին Հանրապետությունը կերտած պետական այրերին, կառավարության անդամներին՝ գլխավորությամբ առաջին Հանրապետության չորս վարչապետների՝ Հովհաննես Քաջազնունիի, Ալեքսանդր Խատիսյանի, Համո Օհանջանյանի, Սիմոն Վրացյանի: «Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչվել Արցախյան ազատամարտի հերոսները՝ Վազգեն Սարգսյանից մինչև Մոնթե Մելքոնյան, Քրիստափոր Իվանյանից մինչև Լեոնիդ Ազգալդյան, ձեր սխրանքներով են ոգեշնչվել Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հերոսները՝ Ռոբերտ Աբաջյանից մինչև Քյարամ Սլոյան, Արմենակ Ուրֆանյանից մինչ Ադամ Սահակյան: Ձեր սխրանքներով են ոգեշնչված հայոց բանակի շարքայիններն ու սպաները, սերժանտներն ու գեներալները, ովքեր ամեն օր անխոնջ կրում են հայրենիքի անվտանգության ծանր, բայց հպարտանալու պատասխանատվությունը… Ձեր սխրանքներով է ոգեշնչված ՀՀ ազատ և հպարտ քաղաքացին, որ իր սեփական իշխանություն է հաստատել Հայաստանում, ով տեր է դարձել ձեր հիմնած, ձեր ստեղծած հայրենիքում»,-եզրափակեց վարչապետը:
Աշխարհասփյուռ հայությունը մայիսի 28-ին տոնում է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման և Սարդարապատի ճակատամարտում տոնած պատմական հաղթանակի՝ 101-ամյակը:1918-ի մայիսի 28-ին Ղարաքիլիսայում, Բաշ-Ապարանում, Սարդարապատումտված կենաց-մահու ճակատամարտերում տարած հաղթանակով վերականգնվեց հայ ժողովրդի անկախությունը, որը կորցրած էր շուրջ 9 դար առաջ: Սարդարապատում հաղթելով թուրքական բանակին՝ հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս և փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից: 1918թ. մայիսի 28-ին, Թիֆլիսում Անդրկովկասյան ժողովրդավարական դաշնային հանրապետության փլուզումից հետո, «Հայկական ազգայինխորհրդի» կողմից հռչակվեց Հայկական Հանրապետությունը (Հայաստանի Հանրապետությունը):

YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. The work of the First Armenian Republic’s statesmen is alive, their dream is alive and it must be realized; The blood of the heroes of Sardarapat, Bash Aparan and Gharakilisa wasn’t shed in vain, Prime Minister Nikol Pashinyan said in remarks on the occasion of Republic Day at a ceremonial celebration at the Sardarapat Memorial.
“Today we celebrate one of the most important events of our millennia-old history – the Day of the Establishment of the First Republic of Armenia. On May 28, 1918 after the heroic battles of Gharakilisa, Bash Aparan and Sardarapat, the first independent Republic of Armenia was declared, and this took place in a period of time when it seemed as if the Armenian people’s history has come to its final stage. But the opposite happened, the unexpected, and the Armenian people gained what it had lost seemingly irreversibly, it gained statehood. The first Republic of our history was built on the sacred blood that was shed here. This is the most important reason that every year on May 28th we are gathering here, we come here to say that we realize our historic responsibility before the heroes of Sardarapat, Bash Aparan and Gharakilisa, we come here to laud the heroes of the three battles, that their blood wasn’t shed in vain, that their generations are today proudly walking on the same land where they are resting, to which they have conveyed a new meaning and content with their unspeakable sacrifices and heroic deeds,” PM Pashinyan said.
Pashinyan emphasized that the nation gathers at the Sardarapat Memorial on this day to say to the statesmen of the First Republic that the flag raised by them isn’t a museum artifact at all; it is waving as the number one symbol of the independent Republic of Armenia. Pashinyan stressed that the First Republic statesmen’s work is alive, their dream is living and it must be realized.
The PM voiced the names of those who created the First Republic, the statesmen and government officials. He first mentioned Hovhannes Kajaznuni, Alexander Khatisyan, Hamo Ohanjanyan and Simon Vratsyan, politicians who served as prime ministers in those days.
“It is your heroic deeds that inspired the heroes of the Artsakh Liberation War – from Vazgen Sargsyan to Monte Melkonyan, from Kristapor Ivanyan to Leonid Azgaldyan, it is your heroic deeds that inspired Artsakh April War heroes, from Robert Abajyan to Kyaram Sloyan, from Armenak Urfanyan to Adam Sahakyan. Privates and Officers, Sergeants and Generals of the Armenian Army who every day bear the heavy but proud responsibility of their country’s security are inspired with your deeds…It is your deeds that the proud and free citizen of Armenia is inspired with, who established their own power in Armenia, who has become the owner of the Fatherland established and created by you,” the PM said.