Գետափ և Վանևան համայնքներում կանցկացվեն համայնքի ղեկավարների արտահերթ ընտրություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզի Գետափ և Գեղարքունիքի մարզի Վանևան համայնքներում կանցկացվեն համայնքի ղեկավարների արտահերթ ընտրություններ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշումներն ընդունվեցին կառավարության նիստում:
Ըստ հիմնավորման` Գետափ համայնքի ղեկավար Գոռ Ստեփանյանը համայնքի ղեկավարի պաշտոնում ընտրվել էր 2016 թվականի հոկտեմբերի 2-ին կայացած համայնքի ղեկավարի ընտրության արդյունքում: 2019 թվականի ապրիլի 19-ին Գոռ Ստեփանյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
Իսկ Վանևան համայնքի ղեկավար Նորայր Հարությունյանը համայնքի ղեկավարի պաշտոնում ընտրվել էր 2018 թվականի հունիսի 10-ին կայացած համայնքի ղեկավարի ընտրության արդյունքում: «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 26-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետով նախատեսված հիմքով, այն է՝ համայնքի ղեկավարի կողմից վեց ամիս անընդմեջ ավագանու նիստ չհրավիրելու, ս.թ. ապրիլի 13-ին Վանևան համայնքի ավագանին ընդունել է համայնքի ղեկավարի լիազորությունները դադարեցնելու մասին որոշում:
Գետափ և Վանևան համայնքների ղեկավարների արտահերթ ընտրություննեը կանցկացվեն 2019 թվականի սեպտեմբերի 29-ին:

В общинах Гетап и Ваневан пройдут внеочередные выборы руководителей общин
В общинах Гетап Ширакской области и Ваневан Гегаркуникской области пройдут внеочередные выборы руководителей общин. Как передает «Арменпресс», решения об этом были приняты на заседании правительства.
Согласно обоснованию, глава общины Гетап Гор Степанян был избран на должность главы общины по итогам выборов, состоявшихся 2 октября 2016 года. 19 апреля 2019 года Гор Степанян подал в отставку.
А глава общины Ваневан Норайр Арутюнян был избран на пост главы общины 10 июня 2018 года. На основании, предусмотренном пунктом 7 части 1 статьи 26 Закона “О местном самоуправлении”, а именно то, что глава муниципалитета в течение 6 месяцев не созывал заседание Совета, 13 апреля Совет старейшин Ваневана принял решение о прекращении полномочий главы общины.