«Լուսավոր Հայաստան»-ն ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնելու համար նախաձեռնել է ստորագրահավաք
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը առաջարկում է ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկել վարչապետի կողմից տարածված հայտարարության հիման վրա քաղաքացիների կողմից դատարանների շենքերի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրադրությունը, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների իրականացման հնարավորությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության մամուլի ծառայությունից:
«Քիչ առաջ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը խմբակցության նիստում որոշում կայացրեց հրավիրել Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, ինչի համար նախաձեռնել է ստորագրահավաք։ ԼՀ խմբակցությունը նախաձեռնությամբ առաջարկում է արտահերթ նիստին քննարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից տարածված հայտարարության հիման վրա քաղաքացիների կողմից դատարանների շենքերի շրջափակման հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծված իրադրությունը և դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների իրականացման հնարավորության ու հեռանկարի վերաբերյալ վարչապետի հայտարարությունը»,-նշված է հաղոդագրությունում:
«Լուսավոր Հայաստան»-ը ԱԺ «Իմ քայլը» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների պատգամավորներին կոչ է արել միանալ նախաձեռնությանը և գնալ խորհրդարան՝ այն ստորագրելու։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ քաղաքացիների կոչ է արել մայիսի 20-ին, առավոտյան ժամը 08:30-ից արգելափակել Հանրապետության դատարանների մուտքերն ու ելքերը: «Առավոտյան ժամը 08.30-ից արգելափակում ենք հանրապետության՝ առանց բացառության բոլոր դատարանների ելքերն ու մուտքերը, այնպես, որ ոչ ոք ներս չմտնի: Այնուհետև կայացած խորհրդակցությանը Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանեց մայիսի 20-ի վաղ առավոտից Հայաստանի բոլոր դատարանների մուտքերն արգելափակելու իր կոչի խորհուրդն ու նպատակը: Ավելի ուշ «Ֆեյսբուք»-ի իր ուղիղ եթերում վարչապետը հորդորեց 13.30-ից վերացնել բոլոր դատարանների արգելափակումը:

Opposition faction launches petition to hold extraordinary session of Parliament
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. Bright Armenia faction of Parliament proposes to hold an extraordinary session to discuss the current situation in Armenia created due to the blockings of courthouses by the citizens based on the Prime Minister’s call, as well as the possibility of judicial reforms, the faction said in a statement.
“A while ago the Bright Armenia faction made a decision in its session to convene an extraordinary session of Parliament, and for that purpose it has launched a petition. The faction proposes to discuss the current situation in Armenia during the session which was created due to the blockings of courthouses by the citizens based on the PM’s call, as well as the PM’s statement on the possibility and prospect of making judicial reforms”, the statement said.
The faction has called on the MPs of the ruling My Step and opposition Prosperous Armenia factions to join the initiative.
On May 19 Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan called on citizens to block the courthouses across the country starting from May 20 early morning. Thereafter, he explained the meaning and purpose of his call in a live broadcast. Later the PM urged the citizens to unblock the courthouses starting from 13:30.