Microsoft-ն ամպային լուծումներ Է ազդարարել «ինտերնետի իրերի» եւ արհեստական ինտելեկտի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Microsoft ընկերությունը մի շարք տեխնոլոգիական լուծումներ կհրապարակի կորպորատիվ հաճախորդների եւ արհեստական ինտելեկտի ու «ինտերնետի իրերի» ծրագրավորողների համար: Մշակումներն իրագործվելու են Microsoft Azure ամպային հարթակի (մտնում Է ամպային ծառայությունների «մեծ եռյակի» մեջ Amazon Web Services-ի եւ Google Cloud Platform-ի հետ միասին) հիմքի վրա եւ ներկայացվելու են Microsoft Build – 2019 խորհրդաժողովում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես լրագրողներին հայտնել են խորհրդաժողովի նախաշեմին անցկացված ճեպազրույցում, ընկերության գլխավոր մշակումներից մեկը դարձել Է «ինտերնետի իրերի» մոդելավորման Plug and Play նոր լեզուն: Դրա օգնությամբ մշակողները կկարողանան IoT սարքերը միացնել «ամպին» եւ դրանք կառավարել միասնական կենտրոնից այն դեպքում, երբ այժմ ծրագրավորողները հաճախ բախվում են յուրաքանչյուր Էլեմենտի հետ առանձին-առանձին աշխատելու անհրաժեշտությանը, պարզաբանում են ընկերությունում:
Բացի այդ, Microsoft-ը մի շարք նորամուծություններ Է ազդարարել արհեստական ինտելեկտի բնագավառում, մասնավորապես, ճանաչողական ծառայությունների ոլորտում, մշակումներ, որոնք թույլ են տալիս համակարգչին ուսուցանել ճանաչելու խոսքը եւ հույզերը, վերլուծել պատկերները, թարգմանել տեքստը, հասկանալ դրա իմաստը: Այսպես, ճանաչողական ծառայությունների Decision նոր կատեգորիան օգտատերերին կոնկրետ հանձնարարականներ կտա ավելի հիմնավորված եւ արդյունավետ որոշումներ ընդունելու համար, վերլուծելով կոնտենտը եւ կանխելով կրիտիկական սխալները, որոնց աշխատողը բախվում Է՝ օգտագործելով այս կամ այն ծրագրային ապահովումը: Ինչպես ճեպազրույցում պատմել Է կորպորատիվ հաղորդակցությունների գծով Microsoft-ի փոխնախագահ Ֆրենք Շոուն, այդ տեխնոլոգիայի առանձնահատկությունն այն Է, որ արհեստական ինտելեկտը ոչ թե պարզապես կճանաչի կերպարները եւ կտրամադրի հարկավոր տեղեկատվությունը, այլեւ որոշումների ընդունման բարդ գործընթաց կիրականացնի՝ հանձնարարելով բոլոր եղածներից լավագույն տարբերակը:
Microsoft Build-ը խոշորագույն գլոբալ բիզնես-խորհրդաժողովներից մեկն Է, որին մասնակցում են Microsoft-ի արտադրանքն ու տեխնոլոգիաներն օգտագործող մշակողները: Այս տարի խորհրդաժողովը կկայանա Սիեթլում (Վաշինգտոնի նահանգ)՝ մայիսի 6-ից մինչեւ 8-ը եւ կմիավորի մոտավորապես 6 հազար մասնակիցների, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Microsoft анонсировала облачные решения для "интернета вещей" и искусственного интеллекта
Компания Microsoft выпустит ряд технологических решений для корпоративных клиентов и программистов искусственного интеллекта и "интернета вещей" (IoT, Internet of Things). Разработки будут реализованы на базе облачной платформы Microsoft Azure (входит в "большую тройку" облачных сервисов, помимо Amazon Web Services и Google Cloud Platform) и представлены на конференции Microsoft Build - 2019, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщили журналистам на брифинге в преддверии конференции, одной из главных разработок компании стал новый язык моделирования "интернета вещей" Plug and Play. С его помощью разработчики смогут подключать устройства IoT к "облаку" и управлять ими из единого центра, в то время как сейчас программисты часто сталкиваются с необходимостью работать с каждым элементом по отдельности, поясняют в компании.
Кроме того, Microsoft анонсировала ряд нововведений в области искусственного интеллекта, в частности в сфере когнитивных сервисов - разработок, позволяющих обучать компьютер распознавать речь и эмоции, анализировать изображения, переводить текст, понимать его смысл. Так, новая категория когнитивных сервисов Decision будет давать пользователям конкретные рекомендации для более обоснованного и эффективного принятия решений, анализируя контент и предотвращая критические ошибки, с которыми сталкивается работник, используя то или иное программное обеспечение.
Как рассказал на брифинге вице-президент Microsoft по корпоративным коммуникациям Фрэнк Шоу, особенностью этой технологии является то, что искусственный интеллект будет не просто распознавать образы и выделять нужную информацию, а выстраивать сложный процесс принятия решений, рекомендуя оптимальный вариант из всех имеющихся.
Microsoft Build - одна из крупнейших глобальных бизнес-конференций, в которой участвуют разработчики, пользующиеся продукцией и технологиями Microsoft. В этом году конференция состоится в Сиэтле (штат Вашингтон) с 6 по 8 мая и объединит порядка 6 тыс. участников.