Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացնող հայ սակրավորները 25 հազար 290 քմ տարածք են ականազերծել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում հումանիտար առաքելություն իրականացնող հայ մասնագետների խմբի սակրավորները փետրվարի 19-ից մինչև մայիսի 2-ը տեխնիկական հետազոտության և մաքրման աշխատանքների ժամանակ 25 հազար 290 քմ տարածք են ականազերծել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նշված է «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի էջում:
«Հայտնաբերվել են հակահետևակային ականներ (ՊՄՆ-2՝ 11 հատ, ՄՕՆ-50՝ 2 հատ), հակատրանսպորտային ականներ (ՏՄ- 62՝ 9 հատ, SB – 80՝ 1 հատ), ձեռքի նռնակ (Ֆ-1՝ 3 հատ), կասետային ենթառազմամթերք՝ 1 հատ, ինքնաշեն՝ 2 հատ: Մարդասիրական խմբի բժիշկները թերապևտիկ և վիրաբուժական բնույթի բուժօգնություն են ցուցաբերել հարյուրավոր քաղաքացիների: Իրականացվել են նաև կլինիկական, կենսաքիմիական և լաբորատոր հետազոտություններ: Հայ մասնագետները շարունակում են հումանիտար առաքելությունը»,-նշված է ՊՈԱԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Armenian sappers in Syria have cleared 25,290 square meters of area from February 19th, the day the mission began, until May 2, the Armenian Center For Humanitarian De-Mining and Expertise – the governmental agency that dispatched the experts – said in an update.
The group also includes medics who have provided “hundreds” of locals with therapeutic and surgical medical treatment. “Clinical, bio-chemical and laboratory analyses have also been conducted”, it said.
During the period of operations the Armenian sappers have found and disarmed 13 anti-personnel landmines (PMN-2 and MON-50), 10 anti-tank mines (TM-62 and SB-80), 3 hand grenades (F1), IEDs and other devices.