Հաստատվել է ՀԱՊԿ ղեկավարման մարմինների ու կազմավորումների ուժերի և միջոցների համատեղ պատրաստության 2020թ. ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը մասնակցել է Բիշքեկում /ՂՀ/ կայացած ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նիստի ընթացքում, նեղ շրջանակում և ընդլայնված կազմով, քննարկվել են օրակարգային հարցեր: Նեղ շրջանակում պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների քննարկմանն են արժանացել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության, մասնավորապես, հավաքական անվտանգության Կենտրոնասիական տարածաշրջանում և տաջիկա-աֆղանական սահմանագծում լարվածության նվազեցմանն ուղղված լրացուցիչ միջոցառումների իրականացման հարցերը:
Ընդլայնված նիստի ընթացքում դիտարկվել են ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացման ուղիները, հաստատվել է ՀԱՊԿ ղեկավարման մարմինների ու կազմավորումների ուժերի և միջոցների համատեղ պատրաստության 2020թ. ծրագիրը:
Նիստի արդյունքներով ստորագրվել են օրակարգի բոլոր համաձայնեցված հարցերը:
Միջոցառման օրակարգի շրջանակներից դուրս ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև ընթացիկ տարվա միջոցառումների ծրագիրը:

Утверждена программа совместной подготовки органов управления, и сил и средств формирований ОДКБ на 2020 год
Министр обороны Армении Давид Тоноян в Бишкеке принял участие в очередном заседании Совета министров обороны государств - членов ОДКБ.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении информации и связей с общественностью МО Армении, в ходе заседания в узком составе и в расширенном были обсуждены вопросы повестки дня. В узком кругу глав оборонных ведомств были обсуждены вопросы международной и региональной безопасности, в частности, реализации дополнительных мер по снижению напряженности в Центральноазиатском регионе коллективной безопасности и на таджикско-афганской границе.
В ходе расширенного заседания были рассмотрены пути дальнейшего развития военной составляющей ОДКБ, утверждена программа совместной подготовки органов управления, и сил и средств формирований ОДКБ на 2020 год.
В итоге были подписаны все согласованные вопросы повестки дня заседания.
Вне рамок повестки дня мероприятия была подписана программа мероприятий на текущий год между Министерством обороны Республики Армения и Министерством обороны Республики Казахстан.