Բացահայտել Հայաստանն ու քաղավիացիայի հնարավորությունները. Դանիացի ուսանողները պրակտիկա են անցնում մեր երկրում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոպենհագենի համալսարանական քոլեջի ուսանողներն իրենց պրակտիկան անցկացնում են Հայաստանում՝ ուսումնասիրելով մեր երկրի քաղաքացիական ավիացիայի փորձն ու հնարավորությունները: Բոլոր ծախսերը հոգում է դանիական կողմը:
Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ նպատակ ունի քաղաքացիական ավիացիան որպես կառույց բաց պահել, որպեսզի երիտասարդները հնարավորություն ունենան ներսից ծանոթանալու ոլորտին:
«Շատ կարևոր է, որ քաղավիացիան ու ընդհանրապես տարբեր պետական մարմիններ, մասնավոր հիմնարկներ ուսանողների հետ շատ ջերմ համագործակցեն: Արդյունքում՝ կառույցը բացվում է, մարդիկ հնարավորություն են ունենում ծանոթանալու աշխատանքին, հասկանալու այդտեղ աշխատելու հավանականությունը: Շատերը պատկերացում չունեն այս կամ այն կառույցի գործունեության մասին: Ու շատ հաճախ այնպես է ստացվում, որ եթե ասենք պապիկդ օդաչու է, ապա դու կարող ես իմանալ ավիացիայի մասին և ցանկանաս աշխատել այդտեղ: Հակառակ դեպքում դու չես պատկերացնում և չես տեսնում քո հնարավորությունն այդ ոլորտում: Դռները բացելով՝ ուզում եմ, որ երիտասարդները հետաքրքրվեն և, միգուցե, ցանկություն առաջանա գալ աշխատել այս ոլորտում»,-ասաց կոմիտեի նախագահը:
Այդպես եղավ Տաթևիկ Ռևազյանի հետ, երբ նա տարիներ առաջ Դանիայից, որտեղ սովորել է Կոպենհագենի բիզնես դպրոցում, Հայաստան էր եկել, այցելել էր «Զվարթնոց» օդանավակայան, ծանոթացել տեղի ավիացիայի հնարավորություններին, նա նաև աշխատել է Կոպենհագենի օդանավակայանում և այդ ամենից տպավորված էլ որոշել է իր գործունեությունը շարունակել հենց այս ոլորտում:
«Ամեն ինչ անում եմ, որ և՛ դպրոցականները, և՛ համալսարանների ուսանողները գան, ծանոթանան, հետաքրքրվեն ոլորտով: Ու չեմ սահմանափակվում Հայաստանով: Իմ աջակցությունն եմ հայտնում, որ այլ երկրներից էլ ուսանողներ գան մեր երկիր: Տվյալ դեպքում, մեզ մոտ են դանիացի ուսանողները, որոնք ուսումնասիրում են ավիացիայի ոլորտում մեր հնարավորությունները»,-ասաց նա: Նախորդ տարի Դանիայից երկու ուսանող էին եկել, սակայն վերադառնալուն պես նրանք այնքան են պատմել Հայաստանի մասին, որ իրենց ընկերներից նույնպես ցանկացողներ եղան պրակտիկան անցկացնել Երևանում: Այդ ամենին նպաստում է նաև Կոպենհագենի համալսարանական քոլեջի դասախոս Յակոբ Ցյուղուփը, ով ևս եղել է Հայաստանում և Դանիայում ուսանողներին մեր երկրի մասին պատմելու առիթը բաց չի թողնում:
Դանիացի ուսանող Մեդս Էգը բավական տպավորված է Հայաստանով: Քաղավիացիայի ոլորտի հնարավորություններին ծանոթանալուց բացի, նպատակ ունի հնարավորինս շատ վայրեր այցելել՝ բացահայտելու երկրի մշակույթը, պատմությունը, խոհանոցը:
«Երբ եկավ պրակտիկայի ժամանակը, ես ցանկացա ընտրել մի երկիր, որն ուրիշ է՝ Դանիա չէ, Եվրոպա չէ: Հայաստանի մասին շատ էի լսել, որոշեցի գալ այստեղ, մանավանդ, որ Տաթևիկ Ռևազյանի գործոնն էլ կար: Նախատեսում ենք լինել մի քանի քաղաքներում, այցելել եկեղեցիներ: Կլինենք Ցեղասպանության թանգարանում»,-ասաց Մեդս Էգը:
Նիկոլա Թոմսոնը Հայաստանում ուսումնասիրում է քաղավիացիայի շինությունների անվտանգության հարցերը: Նա Դանիայում աշխատել է այդ ոլորտում, և իր համար հետաքրքիր է այստեղ ուսումնասիրություն կատարելը, խնդիրները բարձրաձայնելը:
Նիլս Շմիթը հետաքրքրված է փոքր ավիացիայով: Ուսումնասիրում է մեր երկրում այդ ոլորտի զարգացման հնարավորությունները, տարածաշրջանի փորձը և առանձնացնում, թե ինչը կարելի է կիրառել Հայաստանում ոլորտը զարգացնելու համար:
Դանիացի ուսանողները հիացած են հայկական խոհանոցով: Նրանք ընդգծում են, որ Հայաստանում ամեն ուտեստ արժե փորձել: Նրանք առանձնացրեցին հայկական տոլման, լավաշը, խորովածը, գարեջուրը, սուրճը:

Discovering Armenia and its civil aviation opportunities: Danish students undergo internship in Yerevan
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. Students of the University College Copenhagen conduct their internship in Armenia by examining the experience and opportunities of the country’s civil aviation sector. All costs are covered by the Danish side.
Tatevik Revazyan – chairwoman of the Civil Aviation Committee of Armenia, told ARMENPRESS that she wants to keep the civil aviation open as a structure so that young people will have an opportunity to get acquainted with the field.
“It’s very important for the civil aviation and various state agencies in general, private structures to have very warm cooperation with students. As a result, the structure opens, people have a chance to get acquainted with its works, understand the probability of working there. Most of the people are not aware of the activity of this or that structure. And often it turns out that if we say that your grandfather is a pilot, then you can be aware of the aviation and would like to work there. Otherwise, you do not imagine and do not see your chance in that area. By opening the doors I want the youth to be interested in the field, and maybe there will be a desire to come and to work in this sector”, Tatevik Revazyan said.
This happened to Tatevik Revazyan when several years ago she came to Armenia from Denmark, where she studied at the Copenhagen Business School, visited the Zvartnots airport, got familiarized with the aviation opportunities. She has also worked at the Copenhagen airport and, thus, made a decision to continue her work in this sector.
“I do everything so that the school-children and the students will be interested in the field. And I am not limited only to Armenia. I express my support to the students of other countries to visit our country. In this case, Danish students are in Armenia who observe our aviation opportunities”, the Civil Aviation Committee chair said.
Last year two Danish students were in Armenia. Upon returning to Denmark, they told so much about Armenia that their friends also expressed a wish to undergo their internship in Yerevan. Jacob Taarup, lecturer at the University College Copenhagen, also contributes to this process, because he visited Armenia and doesn’t miss any chance to tell his students about Armenia.
Danish student Mads Eg is quite impressed with Armenia. In addition to getting acquainted with the opportunities of the aviation sector, the student also plans to visit many beautiful sites in Armenia to discover the country’s culture, history and cuisine.
“When the internship period came, I wanted to choose a country that is different, is not Denmark, not Europe. I heard a lot about Armenia and decided to visit here, also taking account Tatevik Revazyan’s factor. We plan to visit several towns, as well as churches. We will also visit the Genocide Museum”, Mads Eg said.
Nicolai Thomson is observing the security issues of the civil aviation buildings in Armenia. He has worked in this sphere in Denmark and says it is interesting for him to conduct research and raise problems.
Another student Niels Schmidt is interested in small aviation. He is examining the development opportunities of this field in Armenia, the regional experience and outlines what can be used for developing this field in Armenia.
The Danish students state that they are impressed with the Armenian cuisine. They note that each dish deserves tasting in Armenia. They specifically highlighted the Armenian dolma, lavash, barbeque, beer and coffee.