Facebook սոցցանցի մահացած օգտատերերը թվաքանակով կգերազանցեն ողջերին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook սոցիալական ցանցի մահացած օգտատերերն առաջիկա 50 տարում կարող են թվաքանակով գերազանցել ողջերին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է Ինտերնետի Օքսֆորդի ինստիտուտի (Օքսֆորդի համալսարանի մաս Է կազմում) գիտնականների հրապարակած հաշվետվության մեջ:
Վերլուծության արդյունքների համաձայն, ընկերակցության առնվազն 1,4 մլրդ մասնակիցներ կմահանան մինչեւ 2100 թվականը: Այս դեպքում «մեռած» օգտահաշիվների թիվը «ողջերի» թվաքանակը կգերազանցի 2070 թվականին: Հետազոտողները մշակել են երկու Էքստրեմալ սցենար: Դրանցից մեկը նկարագրում Է մի իրավիճակ, որում նոր օգտատերեր բնավ չեն գրանցվում Facebook-ում, ըստ երկրորդի՝ նրանց թիվը տարեկան ավելանում Է 13 տոկոսով: Սակայն մասնագետները կարծում են, որ իրականությունը կարտայատվի երկու կանխատեսումների միջին ցուցանիշներով:
Այն դեպքում, եթե Facebook-ի աճը շարունակվի ներկայիս տեմպերով, մահացած օգտատերերի թիվը 4,9 միլիարդի կհասնի 21-րդ դարի վերջին:

Мертвые пользователи соцсетей превзойдут живых по численности
Мертвые пользователи социальной сети Facebook могут превзойти по численности живых юзеров в ближайшие 50 лет. Как передает Арменпресс, об этом сообщается вотчете, опубликованном учеными из Оксфордского института интернета (входит в Оксфордский университет).
Согласно результатам анализа, по меньшей мере 1,4 миллиарда участников сообщества умрут до 2100 года. В этом случае число «мертвых» аккаунтов превысит число «живых» к 2070 году.
Исследователи разработали два экстремальных сценария. Один из них описывает ситуацию, в которой новые пользователи вовсе не регистрируются на Facebook, второй — что их число увеличивается на 13 процентов ежегодно. Однако специалисты считают, что реальность продемонстрирует некие средние показатели из двух прогнозов.
В том случае, если рост Facebook продолжится нынешними темпами, число умерших пользователей достигнет 4,9 миллиарда к концу XXI века.