Հայոց ցեղասպանությունը պետք է երբեք մոռացության չմատնվի. Կանադայի վարչապետի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին հանդես է եկել հայտարարությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետի ուղերձում ասվում է.
«Այսօր մենք միանում ենք Կանադայում գտնվող հայ համայնքին և ողջ աշխարհի հայերին՝ ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, ցեղասպանություն, որը մարդկության պատմության մութ շրջանն է և պետք է երբեք մոռացության չմատնվի:
Թեպետ դրանից հետո անցել է ավելի քան մեկ դար, սակայն հիշատակը նրանց, ովքեր անարդարացիորեն կորցրեցին իրենց կյանքն ու տառապեցին, հիշեցնում է մեզ, որ մենք երբեք չպետք է ատելությանն ու բռնությանը պատասխանենք անտարբերությամբ:
Այս հանդիսավոր օրը հարգանքի տուրք մատուցելով հայ ժողովրդի ուժին և ոգուն՝ մենք նայում ենք առաջ՝ խաղաղության ու փոխադարձ հարգանքի վրա կառուցված ապագային:
Կանադայի կառավարությունը հարգանքի տուրք է մատուցում այս ողբերգության զոհերին և վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ ձգտելու դեպի այն աշխարհ, որտեղ ոչ ոք, անկախ հավատքից և էթնիկ պատկանելությունից, չի վախենա ենթարկվել խտրականության կամ հետապնդումների»:

Геноцид армян никогда не должен быть забыт: послание премьер-министра Канады
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо выступил с заявлением по случаю 104-й годовщины Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс, в заявлении премьер-министра Канады говорится:
«Сегодня мы присоединяемся к армянской общине в Канаде и армянам всего мира, чтобы почтить память жертв Геноцида армян, геноцида, который является темным периодом в истории человечества и никогда не должен быть забыт.
Хотя уже прошло более столетия, память о тех, кто погиб и пострадал несправедливо, напоминает нам, что мы никогда не должны отвечать равнодушием на насилие и ненависть.
В этот торжественный день, воздавая дань уважения силе и духу армянского народа, мы смотрим вперед - в будущее, построенное на мире и взаимном уважении.
Правительство Канады воздает должное жертвам этой трагедии и подтверждает свою приверженность стремлению к миру, в котором никто, независимо от вероисповедания и этнической принадлежности, не боится дискриминации или преследований».