Հայ համայնքին զայրացրել է Հայոց ցեղասպանության տարելիցին Ավստրալիայի վարչապետի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի հայ համայնքը պատրաստվում է ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի հիշատակի արարողությանն իր զայրույթը հայտնել երկրի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնին, ով խուսափում է հստակ ձևակերպումներ ու գնահատականներ տալ Ցեղասպանության վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, The Sydney Morning Herald-ը հայտնում է, որ հայկական համայնքի ղեկավարները հրաժարվել են հիշատակի միջոցառմանն ընթերցել վարչապետի հայտարարությունը: Իսկ հայտարարությունում Մորիսոնն ասում է, որ միանում է հայկական սփյուռքին՝ «սգալու և հիշելու այն սարսափները, որը տեղի է ունեցել հայ ժողովրդի հետ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին»:
Ուշագրավ է, որ 2011 թվականին խորհրդարանում Մորիսոնը, չլինելով այդ ժամանակ վարչապետ, հայերի հետ տեղի ունեցածն անվանել էր «ցեղասպանություն» և ասել, որ դա «մարդկության դեմ իրականացված խոշորագույն հանցագործություններից մեկն է»: Այդուհանդերձ, Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին նրա հայտարարության մեջ նման որակումն արդեն բացակայում է:
Ավստրալիայի հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Հայկ Կայսերյանը, ով հրաժարվել է կարդալ վարչապետի հայտարարությունը, ասել է. «Նրա այս պահվածքը վիրավորական է Ավստրալիայի հայ համայնքի շուրջ 50 հազար անդամների համար, ովքեր մեծամասամբ Հայոց ցեղասպանության վերապրածների սերունդներ են»: Կայսերյանը նշել է, որ նման ձևակերպումներով Ավստրալիան Հայոց ցեղասպանությունը «հավասարեցրել է ավտովթարի»:
Թեպետ Ավստրալիան մինչ օրս չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն երկրի խոշորագույն նահանգները՝ Նոր Հարավային Ուելսը և Հարավային Ավստրալիան ճանաչել են պատմական փաստը:
Ապրիլի 24-ին Սիդնեյում Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին նվիրված խոշոր միջոցառման գլխավոր բանախոսը լինելու է Նոր Հարավային Ուելսի հայազգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիքլյանը:

Армянскую общину разгневало заявление премьер-министра Австралии о Геноциде армян
Армянская община Австралии готовится объявить 24 апреля, на церемонии в память о жертвах Геноцида армян, о своем гневе в связи с заявлением премьер-министра страны Скотта Моррисона, который избегает четких формулировок и оценок Геноцида.
Как сообщает Арменпресс, The Sydney Morning Herald пишет, что лидеры армянской общины отказались зачитать заявление премьер-министра об этом событии. В заявлении Моррисона говорится, что он присоединяется к армянской диаспоре, «оплакивает и помнит ужасы, которые произошли с армянским народом в последние годы существования Османской империи».
Примечательно, что когда Моррисон был депутатом, в 2011 году он назвал инцидент с армянами «геноцидом» и заявил, что это «одно из величайших преступлений против человечества». Тем не менее, в его заявлении в связи с 104-й годовщиной Геноцида армян такая формулировка отсутствует.
Глава Австралийского комитета Ай-Дата Айк Кайсерян, который отказался прочитать заявление премьер-министра, сказал: «Его поведение оскорбляет около 50 000 членов армянской общины Австралии, которые в основном являются потомками выживших после Геноцида армян». Кайсерян отметил, что с такими заявлениями Австралия «поставила Геноцид армян наряду с автокатастрофой».
Хотя Австралия еще не признала Геноцид армян, крупнейшие штаты страны - Новый Южный Уэльс и Южная Австралия, признали этот исторический факт.
Главным докладчиком крупнейшего мероприятия, посвященного 104-й годовщине Геноцида армян, в Сиднее станет премьер-министр штата Новый Южный Уэльс Глэдис Береджиклян.