Հայ համայնքին զայրացրել է Հայոց ցեղասպանության տարելիցին Ավստրալիայի վարչապետի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի հայ համայնքը պատրաստվում է ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի հիշատակի արարողությանն իր զայրույթը հայտնել երկրի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնին, ով խուսափում է հստակ ձևակերպումներ ու գնահատականներ տալ Ցեղասպանության վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, The Sydney Morning Herald-ը հայտնում է, որ հայկական համայնքի ղեկավարները հրաժարվել են հիշատակի միջոցառմանն ընթերցել վարչապետի հայտարարությունը: Իսկ հայտարարությունում Մորիսոնն ասում է, որ միանում է հայկական սփյուռքին՝ «սգալու և հիշելու այն սարսափները, որը տեղի է ունեցել հայ ժողովրդի հետ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին»:
Ուշագրավ է, որ 2011 թվականին խորհրդարանում Մորիսոնը, չլինելով այդ ժամանակ վարչապետ, հայերի հետ տեղի ունեցածն անվանել էր «ցեղասպանություն» և ասել, որ դա «մարդկության դեմ իրականացված խոշորագույն հանցագործություններից մեկն է»: Այդուհանդերձ, Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին նրա հայտարարության մեջ նման որակումն արդեն բացակայում է:
Ավստրալիայի հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Հայկ Կայսերյանը, ով հրաժարվել է կարդալ վարչապետի հայտարարությունը, ասել է. «Նրա այս պահվածքը վիրավորական է Ավստրալիայի հայ համայնքի շուրջ 50 հազար անդամների համար, ովքեր մեծամասամբ Հայոց ցեղասպանության վերապրածների սերունդներ են»: Կայսերյանը նշել է, որ նման ձևակերպումներով Ավստրալիան Հայոց ցեղասպանությունը «հավասարեցրել է ավտովթարի»:
Թեպետ Ավստրալիան մինչ օրս չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն երկրի խոշորագույն նահանգները՝ Նոր Հարավային Ուելսը և Հարավային Ավստրալիան ճանաչել են պատմական փաստը:
Ապրիլի 24-ին Սիդնեյում Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին նվիրված խոշոր միջոցառման գլխավոր բանախոսը լինելու է Նոր Հարավային Ուելսի հայազգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիքլյանը:

Armenian community irritated at statement of Australian PM over Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. The Armenian community of Australia is planning to show its irritation to Scott Morrison on April 24, who avoids giving clear assessments and formulations over the Armenian Genocide.
ARMENPRESS reports , The Sydney Morning Herald informs that the leaders of the Armenian community have refused to read the statement of the Prime Minister during the commemoration events. Scott Morrison said in his statement that he joins the Armenian Diaspora “for mourning and remembering the horrors that took place with the Armenian people during the last years of the Ottoman Empire”.
Interestingly, Scott Morrison, not being a Prime Minister back in 2011, called the incidents with Armenians “genocide” in parliament, adding that it was “one of the greatest crimes against humanity”, but in his statement on the 104th anniversary of the Armenian Genocide these formulations are absent.
Head of the Armenian National Committee of Australia Haig Kayserian, who has refused to read the statement, said, “His behavior is offensive for about 50 thousand members of the Australian Armenian community who are mainly the heirs of the Armenian Genocide survivors”.
Though Australia has not recognized the Armenian Genocide, but the largest provinces of the country, New South Wales and South Australia have recognized the historical fact.