Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանում փակված է համարում համակարգային կոռուպցիայի էջը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում հսկայական քաղաքական փոփոխություններ են տեղի ունենում. հաջողվել է Հայաստանից արմատախիլ անել համակարգային կոռուպցիան, վերացնել մենաշնորհային տնտեսակարգը, օրենքի առաջ բոլոր մարդկանց հավասարության իրական պայմաններ ստեղծել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով ԵԽԽՎլիագումար նիստի ընթացքում:
Նա նշեց, որ ամենօրյա ռեժիմով կրճատում են ստվերային տնտեսությունը. վերջին 10 ամսվա ընթացքում Հայաստանում ստվերից դուրս է բերվել եւ ստեղծվել է ավելի քան 50 հազար աշխատատեղ:
«Մեր բյուջեի եկամտային մասի լրջագույն գերակատարումներ են արձանագրվել եւ մենք մտադիր ենք 2019 թվականի բյուջեի եկամտային մասը գերակատարել շուրջ 80 միլիոն դոլարով: Այս հավելյալ գումարները կծառայեն ճանապարհների կառուցմանը, կրթական եւ առողջապահական ներդրումներին, տարածքային համաչափ զարգացմանը եւ աշխատավարձեր կբարձրացվեն: Մեր կառավարության գործունեությունը թափանցիկ է եւ հաշվետվողական եւ մեր իշխանությունը բխում է մեր ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունի»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստանն այսօր միարժեքորեն ժողովրդավարական երկիր է, խոսքի եւ հավաքների կատարյալ ազատությամբ: Ըստ նրա՝ ընտրությունների կեղծման, համակարգային կոռուպցիայի էջը Հայաստանում փակված է անշրջելիորեն, կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակը շարունակաբար բարձրացնելու ուղղությամբ:
«Բայց մեր ժողովրդավարությունը ուժեղանալու, տնտեսապես եւ ինստիտուցիոնալ երաշխիքների անհրաժեշտություն ունի: Ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը, անկախ դատական համակարգի կայացումը, հակակոռուպցիոն ինստիտուտների հիմնադրումն ու ուժեղացումը այն առանցքային ոլորտներն են, որտեղ մենք ԵԽ-ի աջակցության կարիքն ունենք: Այս ամենը կարեւոր է ոչ միայն քաղաքական հեղափոխության արդյունքներն ամրագրելու այլեւ մեր սկսած նոր՝ տնտեսական հեղափոխությունը բարեհաջող ավարտին հասցնելու համար:Մեր ձեռնարկած տնտեսական հեղափոխության առանցքային նպատակն ու իմաստը մեր քաղաքացիներին տնտեսական գործունեության քաջալերելն է, նրանց համար իրական հնարավորություններ ստեղծելը, Հայաստանը ներդրումների եւ զբոսաշրջության համար առավել գրավիչ դարձնելը եւ մեր երկիրը տեխնոլոգիական առաջամարտիկի վերածելը: Եւ մենք համոզված ենք, որ հաջողելու ենք այս դժվարին առաքելության մեջ, որովհետեւ մեր ժողովուրդը վերագտել է վստահությունը սեփական ուժերի եւ սեփական ապագայի նկատմամբ»,֊ ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:

Pashinyan says systematic corruption page is closed in Armenia
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. Major political changes are taking place in Armenia, the country managed to eradicate systematic corruption, eliminate monopolies and create really equal conditions for all people, Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks at the PACE plenary session in Strasbourg, reports Armenpress.
He noted that they are cutting the shadow economy with a daily regime, over 50.000 jobs have been removed from the shadow and created in Armenia in the past ten months.
“Major overfulfillment of budge revenues has been registered, and we plan to overfulfill the revenue part of the 2019 budget by nearly 80 million drams. These additional sums will serve for the construction of roads, educational and healthcare investments, balanced territorial development and increase of salaries. The activity of our government is transparent and accountable and our authority derives from the expression of free will of our people”, Nikol Pashinyan said.
He added that today Armenia is a truly democratic country with a complete freedom of speech and assembly. According to him, the page of electoral frauds, systematic corruption is closed irreversibly in Armenia, the government is taking actions to constantly raise the level of human rights.
“But our democracy needs strengthening, as well as economical and institutional guarantees. The development of democratic institutions, independent judiciary, establishment and strengthening of anti-corruption institutions are the key areas where we need the CoE’s support. All these are important not only to enshrine the results of the political revolution, but also to successfully end the economic revolution we launched. The key goal and essence of our economic revolution is to encourage our citizens to carry our economic activity, create real opportunities for them, making Armenia more attractive for investments and tourism and turning our country into a technological leader. And we are confident that we will succeed in this difficult mission because our people have found the trust towards their own forces and own future”, the Armenian PM said.