Հայաստանն ու Չեխիան կհամագործակցեն ռազմատեխնիկական ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ու Չեխիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Լյուբոմիր Մետնարը ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր են ստորագրել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում բրիֆինգի ժամանակ ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նրա խոսքով` հայ-չեխական երկկողմ պաշտոնական համագործակցությունը սկիզբ է առել 2010 թվականին և հիմնված է երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերությունների, ժողովուրդների բարեկամության, փոխադարձ ըմբռնման և վստահության ընդհանուր արժեքների և մոտեցումների վրա և ունի լուրջ հեռանկարներ:
«Հայաստանի և Չեխիայի համագործակցության իրավական հիմքն է հանդիսանում 2010 թվականին երկու երկրների միջև ստորագրված ռազմական համագործակցության համաձայնագիրը և այսօր ստորագրված ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագրով սահմանվում են համագործակցության փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտները, համագործակցության ձևաչափն ու ընթացակարգերը»,-ասաց նա:
Տոնոյանը նշեց, որ Չեխիայի իր գործընկերոջ հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: «Քննարկեցինք նաև երկու բարեկամ երկրների միջև առկա քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերություններն ու վերահաստատեցինք միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ ընդհանուր մոտեցումները: Անդրադարձանք մեր պետությունների հարևանությամբ ընթացքող ռազմաքաղաքական զարգացումներին»,-հավելեց նա:

Armenia, Czech Republic to cooperate in military-technical sphere
YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan and Defense Minister of the Czech Republic Lubomir Metnarhave signed an agreement on military-technical cooperation, ARMEN PRESS reports Minister Tonoyan said during a briefing.
According to him, bilateral official cooperation between the two countries started in 2010 and is based on high-level of political relations, friendship of peoples, mutual understanding and common values and approaches and has promising prospects.
“The legal basis of cooperation between Armenia and the Czech Republic is the agreement on military cooperation signed between the two countries in 2010 and the agreement on military-technical cooperation, signed today, stipulates areas of mutual interest, cooperation format and procedures”, he said.
Tonoyan said that during the meeting with his Czech counterpart issues on regional and international security were also discussed. "We also discussed the political high-level relations between the two friendly countries and reaffirmed the general approaches to international and regional security issues. We touched upon the military-political developments in the neighborhood of our states, "he added.