Սահմանադրական դատարանի վրա քաղաքական ճնշում չկա. վստահեցնում է Հրայր Թովմասյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը կաշկանդված չէ ոչնչով և վստահեցնում է, որ իրենց վրա չկա որևէ քաղաքական ճնշում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Թովմասյանն ասաց Սահմանադրական դատարանում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով իրենց վրա ճնշումներից խուսափելու վերաբերյալ հարցին:
«Վստահեցնում եմ 100 տոկոսով՝ նման բան գոյություն չունի: Սա առաջին նախապայմանն է ՍԴ արդյունավետ գործունեության համար: Զրո կաշկանդվածություն ցանկացած երևույթից, ցանկացած անձից»,- նշեց Սահմանադրական դատարանի նախագահը:
Նա հավելեց, որ իր համար կա սուրբ գիրք՝ Սահմանադրությունը:
Խոսելով ՍԴ անդամության իր նախընտրած թեկնածուների վերաբերյալ, Թովմասյանն ընդգծեց, որ իր համար կարևոր է, որպեսզի նրանք համապատասխանեն օրենքի բոլոր պահանջներին՝ լինեն 40 տարին լրացած, բարձրագույն իրավաբանական կրթությամբ և այլն:
«Ես չեմ որոշում՝ ում հետ աշխատել, որոշում են ՀՀ նախագահը, կառավարությունը, դատավորների ընդհանուր ժողովը: ՍԴ-ն այս առումով նախընտրելի թեկնածու չունի»,- ասաց նա:

YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. President of the Constitutional Court of Armenia Hrayr Tovmasyan assures that there is no political pressure on them, reports Armenpress.
“I assure with 100% that there is no such thing. This is the first precondition for the effective activity of the Constitutional Court. Zero constraint from any phenomenon and any person”, he told reporters, commenting on the question relating to avoiding pressures on them.
Hrayr Tovmasyan added that a secret book exists for him, that is the Constitution.
As for the candidates for members of the Court preferred by him, Tovmasyan said for him the important is that these persons meet all the demands of law.
“I am not the one who decides with whom to work, it is decided by the President, the government and the general council of judges. The Constitutional Court has no preferable candidate in this regard”, he said.