Սահմանադրական դատարանի վրա քաղաքական ճնշում չկա. վստահեցնում է Հրայր Թովմասյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը կաշկանդված չէ ոչնչով և վստահեցնում է, որ իրենց վրա չկա որևէ քաղաքական ճնշում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Թովմասյանն ասաց Սահմանադրական դատարանում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով իրենց վրա ճնշումներից խուսափելու վերաբերյալ հարցին:
«Վստահեցնում եմ 100 տոկոսով՝ նման բան գոյություն չունի: Սա առաջին նախապայմանն է ՍԴ արդյունավետ գործունեության համար: Զրո կաշկանդվածություն ցանկացած երևույթից, ցանկացած անձից»,- նշեց Սահմանադրական դատարանի նախագահը:
Նա հավելեց, որ իր համար կա սուրբ գիրք՝ Սահմանադրությունը:
Խոսելով ՍԴ անդամության իր նախընտրած թեկնածուների վերաբերյալ, Թովմասյանն ընդգծեց, որ իր համար կարևոր է, որպեսզի նրանք համապատասխանեն օրենքի բոլոր պահանջներին՝ լինեն 40 տարին լրացած, բարձրագույն իրավաբանական կրթությամբ և այլն:
«Ես չեմ որոշում՝ ում հետ աշխատել, որոշում են ՀՀ նախագահը, կառավարությունը, դատավորների ընդհանուր ժողովը: ՍԴ-ն այս առումով նախընտրելի թեկնածու չունի»,- ասաց նա:

На конституционный суд нет политического давления: Грайр Товмасян
Председатель Конституционного суда РА Грайр Товмасян ничем не связан и заверяет, что на них не оказывается какого-либо политического давления.
Как передает «Арменпресс», об этом Товмасян сказал в беседе с журналистами в Конституционном суде, касаясь вопроса об оказывании на них давления.
“Уверяю, на 100% - ничего подобного не существует. Это первое условие эффективной деятельности КС. Ноль зависимости от любого явления, от любого лица”, - отметил председатель Конституционного суда.
Он добавил, что для него существует Священная книга – Конституция.
Говоря о своих предпочтительных кандидатах в члены КС, Товмасян подчеркнул, что для него важно, чтобы они соответствовали всем требованиям закона, были бы достигшими 40 лет, с высшим юридическим образованием и т. д.
“Не я решаю с кем мне работать, решают президент РА, правительство, общее собрание судей. В этом плане у КС нет предпочтительного кандидата”,-сказал он.