Լենա Նազարյանն ու Ալեն Սիմոնյանն առաջարկում են աջակցություն տրամադրել 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության անդամներ, ԱԺ փոխնախագահներ Ալեն Սիմոնյանն ու Լենա Նազարյանը մշակել են 2008-ի մարտի 1-2-ը Երևանում տեղի ուենցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին նախագիծ: Այն նպատակաուղղված է վերականգնել քաղաքացիական համերաշխությունը, քաղաքացիների խախտված սահմանադրական իրավունքները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում նախագիծը ներկայացրեց համահեղինակ Լենա Նազարյանը:
«Նախագիծը ի սկզբանե եղել է 2008-ի մարտի 1-2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների արդյունքում մարդկանց կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասի հատուցման մասին: Սակայն մենք կառավարության հետ շաբաթներ շարունակ քննարկումներ ենք ունեցել, և համաձայնել ենք կառավարության առաջարկին՝ փոխել նախագիծը և դարձնել «2008-ի մարտի 1-2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին նախագիծ»:Կարծում եմ, որ նախագծի ընդունումն ունի հասարակական, քաղաքական նշանակություն, քանի որ այն համահունչ է անցումային արդարադատության շրջանակում նախատեսվող այն հնարավորությունների ստեղծմանը, որոնք նպատակաուղղած են վերականգնել պետական ինստիտուտների հանդեպ վստահությունը, քաղաքացիական համերաշխությունը: Նախագիծն ուղղված է քաղաքացիների խախտված սահմանադրական իրավունքների վերականգնմանը»-ներկայացրեց Նազարյանը:
Նա նշեց՝ այդ իրադարձությունների ժամանակ 11 տարի անց տուժած անձինք պատշաճ ուշադրության չեն արժանացել, տարիներ շարունակ անտեսված լինելով և հարազատների կորստից հետո մինչ օրս սոցիալական, առողջական, հոգեբանական խորը խնդիրների առաջ են կանգնած: Նազարյանի կարծիքով՝ դա պատճառներից մեկն է, թե ինչու պետք է ընդունեն նախագիծը:
Նազարյանը նշեց, որ նախկինում իրականում պետության կողմից աջակցություն տրամադրվել է , բայց եղել է տարբերակված մոտեցում՝ ոստիկանների և քաղաքացիների համար: «Տեղեկանքներ եմ ստացել, որոնք հավաստում են, որ եղել են տուժածների ընտանիքներ, որոնք ստացել և ստանում են մեծ աջակցություն՝ նպաստի տեսքով։ Սակայն կան մարդիկ, որոնք որևէ աջակցություն չեն ստացել՝ չհաշված մասնավոր նվիրատվությունները, օրինակ, հուղարկավորության հարցերը լուծելու համար։ Այս տարբերակված մոտեցումն անընդունելի է»,-ասաց փոխնախագահն ու շեշտեց՝ նախագիծն ուղղված է արդարության վերականգնմանը:

Лена Назарян и Ален Симонян предлагают оказать содействие пострадавшим во время событий 1 марта 2008 года
Члены парламентской фракции “Мой шаг”, вице-спикеры НС Ален Симонян и Лена Назарян разработали проект о содействии лицам, пострадавшим во время событий 1-2 марта 2008 года в Ереване. Он направлен на восстановление гражданского согласия и нарушенных конституционных прав граждан. Как передает «Арменпресс», в постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам проект представила соавтор Лена Назарян.
"Проект изначально был о возмещении ущерба, причиненного жизни или здоровью людей в результате событий 1-2 марта 2008 года в Ереване. Однако мы несколько недель обсуждали его с правительством, и согласились с предложением правительства изменить проект и сделать его “проектом о поддержке лиц, пострадавших во время событий 1-2 марта 2008 года в Ереване”. Думаю, что принятие проекта имеет общественное, политическое значение, поскольку он созвучен созданию тех возможностей, которые предусмотрены в рамках переходного правосудия, которые направлены на восстановление доверия к государственным институтам и гражданского согласия. Проект направлен на восстановление нарушенных конституционных прав граждан”, - представила Назарян.
Она отметила, что после этих событий, за 11 лет пострадавшие лица не удостоились должного внимания, на протяжении многих лет были проигнорированы, и, потеряв родных, до сих пор сталкиваются с серьезными социальными, медицинскими и психологическими проблемами. По мнению Назарян, это одна из причин, почему нужно принять проект.
Она отметила, что в прошлом, на самом деле, государство оказывало содействие, но был дифференцированный подход к полицейских и к гражданам. “Я получила справки, подтверждающие, что были семьи пострадавших, которые получили и получают большую поддержку в виде пособий. Однако есть люди, которые не получили никакой поддержки, не считая частных пожертвований, например, для решения вопросов похорон. Этот дифференцированный подход неприемлем”, - сказала вице-спикер и подчеркнула, что проект направлен на восстановление справедливости.