Տիգրան Խաչատրյանը Ռումինիայի ԱԳՆ պետքարտուղարի հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյաննընդունել է Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Դան Նեկուլաեսկուին, որը Հայաստանում է Ռումինիայի նախագահության կողմից կազմակերպվող Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարարը ողջունել է պետքարտուղարին և շնորհակալություն հայտնել հանդիպման համար։ Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ռումինիայի միջև առևտրատնտեսական կապերը՝ ընդգծելով, որ առևտրաշրջանառության ներկա ծավալները գոհացուցիչ չեն։
Դան Նեկուլաեսկուն նշել է, որ առաջիկայում տեղի է ունենալու Ռումինիա-Եվրամիություն մեծամաշտաբ գործարար համաժողովը, որին ակնկալվում է նաև Արևելյան գործընկերության երկրների՝ այդ թվում Հայաստանի, գործարարների և պաշտոնյաների մասնակցությունը։ Պետքարտուղարի խոսքով՝ այս հարթակով ևս կարելի է զարկ տալ երկկողմ տնտեսական կապերին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ռումինական միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի ձևաչափով երկկողմ տնտեսական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման հնարավորությունը։ Նիստի շրջանականերում դիտարկվում է նաև գործարար համաժողովի անցկացման նպատակահարմարությունը։
Նախարարը և պետքարտուղարը գոհունակություն են հայտնել Բուխարեստ-Երևան ուղիղ չվերթի բացման առիթով` միակարծիք լինելով, որ այն կարող է նպաստել զբոսաշրջության աճին և այդ ոլորտում երկու երկրների համագործակցության զարգացմանը։
Կողմերը պայմանավորվել են քայլեր ձեռնարկել երկուստեք զբոսաշրջային մարքեթինգային միջողացառումների անցկացման ուղղությամբ։

YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. Armenian minister of economic development and investments Tigran Khachatryan received State Secretary at the Romanian ministry of foreign affairs Dănuţ Neculăescu who is in Armenia to take part in the events organized by the Romanian presidency dedicated to the 10th anniversary of Eastern Partnership, the Armenian ministry told Armenpress.
During the meeting the officials discussed the commercial ties between Armenia and Romania and stated that the current trade turnover figures are not enough.
The Romanian MFA State Secretary said the Romania-EU business forum will take place soon which is expected to be attended by the businessmen and officials of the Eastern Partnership countries, including Armenia. He said this platform can contribute to boosting the bilateral economic ties.
The possibility of discussing issues of bilateral economic interest at the format of the Armenian-Romanian inter-governmental economic commission was also discussed.
The officials also expressed satisfaction over the opening of the Bucharest-Yerevan direct flight and agreed that it can contribute to tourism growth and development of cooperation between the two countries in this sector.