Պատվաստումների արդյունավետությունը կասկածի տակ դնելն անիմաստ է. բժիշկների արձագանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում պատվաստումների դեմ քննարկումները, դրանց արդյունավետությունը կասկածի տակ դնելն անիմաստ է: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն, պրոֆեսոր Գեորգի Օկոևը:
«Վերջին շրջանում պապիլոմա վիրուսի դեմ պատվաստումների դեմ քննարկումներն ակտիվացել են: Պապիլոմա վիրուսի դեմ պատվաստվելը շատ կարևոր է, և մեր երկիրը պետք է այս հարցով շատ լուրջ զբաղվի: Մենք նոր հեծանիվ չենք հորինում, վաղուց բազմաթիվ առաջատար երկրներում այն կիրառվում է և ապացուցված է, որ դրական ազդեցություն ունի»,-ասաց Գեորգի Օկոևը: Նա նշեց, որ շատ կարևոր է կանխարգելիչ աշխատանքը, ինչում մեծ նշանակություն ունի պատվաստումը: Մասնագետի խոսքով, մարդու պապիլոմա վիրուսը պատճառ է ոչ միայն արգանդի վզիկի քաղցկեղի առաջացման, այլև ուղիղ աղիքի, հեշտոցի քաղցկեղի: Պապիլոմա վիրուսը նաև տղամարդկանց սեռական օրգանների քաղցկեղի առաջացման պատճառ կարող է լինել:
Իմունականխարգելման հարցերով հանրապետական խորհրդատվական հանձնաժողովի նախագահ, «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման և ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքի վարիչ Աննա Չոբանյանը նշեց, որ իրենց հանձնաժողովում ընդգրկված են երկրի առաջատար բժիշկները:
«Նման հանձնաժողովներ կան աշխարհի 82 երկրում: Առաջատար մասնագետները մեծ քանակությամբ ուսումնասիրություններ են կատարում, ինչը ապացուցողական է: Այսինքն՝ չեն հիմնվում մեկ կամ երկու դեպքի վրա: Եվ երկրների հանձնաժողովները կիսվում են իրենց փորձով: Ուզում եմ ասել, որ Հայաստանում պապիլոմա վիրուսի դեմ պատվաստումների հետ կապված որևէ բարդություն չի եղել»,-ասաց Աննա Չոբանյանը:
Արգանդի պարանոցի քաղցկեղը, ըստ «Մուրացան» համալսարանական կլինիկական հիվանդանոցի ուռուցքաբան- քիմիոթերապևտ Դավիթ Զոհրաբյանի, ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ աշխարհի համար է խնդիր: Հայաստանում բավական բարձր է հիվանդության տարեկան առաջնակի բացահայտման թիվը: Տարեկան 250-260 նոր դեպք է գրանցվում:
«Այն զարգացած երկրները, որտեղ վաղուց կիրառվում է պապիլոմա վիրուսի դեմ պատվաստումը, սկրինինգային ծրագիր են իրականացնում, այնտեղ հիվանդացության տոկոսը նվազել է: Այդ երկրներում կանանց շրջանում առաջին տասնյակ քաղցկեղի տեսակների մեջ արգանդի պարանոցինը չի էլ մտնում: Հայաստանում արգանդի պարանոցի քաղցկեղը 2-րդ կամ 3-րդ տեղն է գրավում, իսկ դա բավական բարձր թիվ է»,-ասաց նա:
Երևանի Մ.Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի համաճարակաբանության ամբիոնի ավագ դասախոս Արման Բադալյանը նշեց, որ իմունականխարգելման ազգային ծրագրի իրականացման շնորհիվ Հայաստանում տարիներ շարունակ չեն գրանցվել այնպիսի հիվանդություններ, ինչպիսիք են դիֆթերիան, փայտացումը, չունենք կարմրուկի տեղական դեպքեր:
«Այսօր 47 երկրում կարմրուկի բռնկումներ են, իսկ մեզ մոտ նման խնդիր չկա: Դա, բնականաբար, շնորհիվ պատվաստումների բարձր մակարդակի է: Այսօր դիֆթերիան գլուխ է բարձրացրել Վենեսուելայում, Հնդկաստանում, Կոլումբիայում, իսկ մեր երկրում կրկին այդ խնդիրը չկա և կրկին շնորհիվ պատվաստումների: Այսինքն՝ վաղուց պարզից պարզ ապացուցված է պատվաստումների արդյունավետությունը: Եվ այս հակապատվաստումային ակցիան բոլորովին անտեղի է»,-ասաց Արման Բադալյանը:
Լրագրողների այն հարցին, թե պապիլոմա վիրուսի դեմ պատվաստանյութը որքանով է ազդում չբերության վրա, Գեորգի Օկոևը նշեց, որ պատվաստանյութը վիրուսային ծագում չունի: Այն ոչ մի ձևով չի ազդում չբերության վրա:

Ставить под сомнение эффективность вакцинации бессмысленно: реакция врачей
Об этом на пресс-конференции в «Арменпресс» сказал директор Научно-исследовательского центра охраны здоровья матери и ребенка, профессор Георгий Окоев.
«В последнее время активизировались обсуждения против вакцинации против вируса папилломы. Вакцинация против вируса папилломы очень важна, и наша страна должна серьезно заняться этим вопросом. Мы не изобретаем велосипед, давно во многих ведущих странах он применяется, и доказано, что имеет положительное влияние", - сказал Георгий Окоев. Он отметил, что очень важна профилактическая работа, в чем большое значение имеет вакцинация. По словам специалиста, вирус папилломы человека является причиной не только рака шейки матки, но и рака прямой кишки, влагалища. Вирус папилломы также может стать причиной рака половых органов у мужчин.
Председатель республиканской консультативной комиссии по вопросам иммунопрофилактики, заведующая отделением реанимации и интенсивной терапии Медицинского центра «Сурб Аствацамайр» Анна Чобанян отметила, что в их комиссию включены ведущие врачи страны.
«Подобные комиссии есть в 82 странах мира. Ведущие специалисты проводят большое количество исследований, что доказательно. То есть, не основываются на одном или двух случаях. И комиссии стран делятся своим опытом. Хочу сказать, что в Армении не было никаких осложнений в связи с вакцинацией против вируса папилломы», - сказала Анна Чобанян.
По словам онколога - химиотерапевта Университетской клинической больницы «Мурацан» Давида Зограбяна, рак шейки матки является проблемой не только для Армении, но и для всего мира.
В Армении достаточно высока годовая частота выявления заболевания - ежегодно регистрируется 250-260 новых случаев.
"Развитые страны, где давно практикуется вакцинация против вируса папилломы, осуществляют скрининговую программу, там снизился процент заболеваемости. Среди первых десятков видов рака среди женщин в этих странах шея матки даже не входит. В Армении рак шейки матки занимает 2-е или 3-е место, а это довольно высокое число»,-сказал он.
Старший преподаватель кафедры эпидемиологии Ереванского государственного медицинского университета им. Гераци Арман Бадалян отметил, что благодаря реализации Национальной программы иммунопрофилактики в Армении на протяжении многих лет не наблюдались такие заболевания, как столбняк, нет местных случаев кори.
«Сегодня в 47 странах наблюдаются вспышки кори, а у нас такой проблемы нет. Это, естественно, из-за высокого уровня вакцинации. Сегодня дифтерия подняла голову в Венесуэле, Индии, Колумбии, а в нашей стране снова этой проблемы нет и снова благодаря вакцинации. То есть, давно уже ясно доказана эффективность вакцинации. И эта антивакцинационная акция совершенно неуместна", - сказал Арман Бадалян.
На вопрос журналистов о том, насколько вакцина против вируса папилломы влияет на бесплодие, Георгий Окоев отметил, что вакцина не имеет вирусного происхождения. Оно никак не влияет на бесплодие.