ԵԽԽՎ համազեկուցողները ողջունում են Հայաստանում սպասվող բարեփոխումները և հստակ ու զգալի արդյունքների հույս հայտնում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողները Հայաստան կատարած այցի արդյունքներով հայտարարել են, որ երկրի իշխանությունները հիանալի հասկանում են հանրության ակնկալիքները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքը, Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Յուլիա Լովոչկինան (Ուկրաինա) և Անդրեյ Շիրցելին (Սլովենիա) հույս են հայտնել, որ Հայաստանում սպասվող բարեփոխումները կհանգեցնեն հստակ և զգալի արդյունքների:
Համազեկուցողները ողջունել են Ազգային ժողովին ինստիտուցիոնալ համակարգում կենտրոնական դեր հատկացնելու խորհրդարանականների պատրաստակամությունը, ինչպես նաև իշխանության ճյուղերը տարանջատելու գործադիրի ցանկությունը: «Հայաստանում «ուղղաձիգ իշխանության» ավանդույթը հնացած է, և կարելի է միայն ողջունել ուժերի իրավական հավասարակշռություն ստեղծելու ցանկացած պատրաստակամություն»,- ասել են համազեկուցողները՝ ընդգծելով, որ դա կարող է նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարական մշակույթի արմատավորմանը՝ հիմնված բազմակարծության և հանդուրժողականության վրա:
Հայաստանում ունեցած հանդիպումների ընթացքում համազեկուցողները տեղեկացվել են, որ իշխանությունների մոտ տեղի են ունեցել տրամադրության և վերաբերմունքի ակնհայտ փոփոխություններ մի շարք ուղղությունների նկատմամբ, ինչպիսիք են գենդերային հավասարությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Նրանք նաև տեղեկացվել են, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի առաջին արդյունքներն արդեն առկա են: «Մենք ողջունում ենք պատրաստվող բարեփոխումների մեծ մասը, որոնք վերաբերվում են դատական իշխանության անկախությանը, նոր քրեական քաղաքականության ընդունմանը, կոռուպցիայի և խտրականության դեմ պայքարի ինստիտուտների ստեղծմանը»,- ասել են համազեկուցողները:
Նշվում է, որ համազեկուցողները ուշադրությամբ հետևելու են վերը նշված բարեփոխումների իրականացման ընթացքին: Նրանք Հայաստանի իշխանություններին կոչ են արել օգտագործել հանրային լայն աջակցությունը, որպեսզի ակտիվացնեն ջանքերը սոցիալական բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում՝ ներառյալ բոլոր հայերի համար սոցիալական ծառայությունների բարելավումը:
Համազեկուցողները բարձր են գնահատել այն հասունությունը, որը դրսևորել են Հայաստանի քաղաքական ուժերն ու հայ ժողովուրդը խաղաղ հեղափոխության ընթացքը կառավարելու և դրան հաջորդած քաղաքական անցումը իրականացնելու հարցում: «Այդ անցումն ավարտվել է 2018 թվականի դեկտեմբերին կայացած ընտրություններով, որոնք բոլոր միջազգային դիտորդները և Հայաստանի քաղաքական գործիչների ճնշող մեծամասնությունը, ում հետ մենք հանդիպել ենք, համարել են արդար և արդար»,- նշել են նրանք:
Նրանք հավելել են, որ Հայաստանում իրականացվելիք փոփոխությունները խորն են: «Եվրոպայի խորհուրդը և նրա խորհրդարանական վեհաժողովը հայ ժողովրդի և նրա ներկայացուցիչների տրամադրության տակ են՝ այդ փոփոխությունները նախապատրաստելու և կյանքի կոչելու հարցում»,- եզրափակել են համազեկուցողները:

Содокладчики ПАСЕ приветствуют предстоящие в Армении реформы и выражают надежду на четкие и ощутимые результаты
Содокладчики Парламентской ассамблеи Совета Европы по вопросам Армении по итогам визита в Армению заявили, что власти страны прекрасно понимают ожидания общества. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт ПАСЕ, содокладчики по Армении Юлия Ловочкина (Украина) и Андрей Ширцели (Словения) выразили надежду, что предстоящие в Армении реформы приведут к четким и ощутимым результатам.
Содокладчики приветствовали готовность парламентариев выделить в институциональной системе центральную роль Национального собрания, а также желание исполнительной власти разделить ветви власти. «Традиция «вертикальной власти» в Армении устарела, и можно только приветствовать любую готовность создания правового баланса сил», - сказали содокладчики, подчеркнув, что это может способствовать укоренению в Армении демократической культуры, основанной на плюрализме и толерантности.
В ходе встреч в Армении содокладчики сообщили, что у властей произошли очевидные изменения настроения и отношения к ряду направлений, таких как гендерное равенство, борьба с коррупцией. Они также сообщили, что уже видны первые результаты борьбы с коррупцией. «Мы приветствуем большую часть готовящихся реформ, касающихся независимости судебной власти, принятия новой антикриминальной политики, создания институтов по борьбе с коррупцией и дискриминацией», - заметили содокладчики.
Отмечается, что содокладчики будут внимательно следить за ходом реализации вышеуказанных реформ. Они призвали власти Армении использовать широкую общественную поддержку, для активизации усилий по осуществлению социальных реформ, включая улучшение социальных услуг для всех армян.
Содокладчики высоко оценили ту зрелость, которую проявили политические силы Армении и армянский народ в вопросе управления ходом мирной революции и осуществления политического перехода, последовавшего за ней. «Этот переход завершился состоявшимися в декабре 2018 года выборами, которые все международные наблюдатели и подавляющее большинство политических деятелей Армении, с которыми мы встречались, сочли справедливыми и справедливыми»,- отметили они.
Они добавили, что осуществляемые в Армении реформы достаточно глубоки. «Совет Европы и его Парламентская ассамблея находятся в распоряжении армянского народа и его представителей в вопросе подготовки и реализации этих изменений», - заключили содокладчики.