Տիգրան Խաչատրյանը հարկային բարեփոխումների արդյունքում չի բացառում հնարավոր գնաճը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հարկային բարեփոխումների՝ հարկերի ավելացման արդյունք չի բացառվում, որ որոշակի ապրանքատեսակների գներ բարձրանան: Սակայն այն կլինի թույլատրելի միջակայքում՝ 4 տոկոսի շրջանակում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«2019-ին գնաճը չի բացառվում, սակայն միայն օրենքով սահմանված շրջանակում: Երբ կա հարկային վարչարարության բարելավում,և հարկային վարչարարությունը ստվերից դուրս է բերում տնտեսվարող սուբյեկտների որոշակի հատվածի, ապա դա պահանջում է, որ այդ սուբյեկտներն իրենց վաճառած ապրանքների և ծառայությունների համար վճարեն հարկերը, այդ թվում ավելացված արժեքի հարկը։ Վերջինս գնային գործոն է և որոշ չափով ազդում է նաև գների վրա: Եթե, օրինակ, մեկը իր ապրանքների մի մասը վաճառում էր առանց ԱԱՀ-ն ամբողջությամբ վճարելու, իսկ այսօր վճարում է, ապա որոշ չափով գների ավելացում կարող է նկատվել»,-ասաց Խաչատրյանը:
Նա շեշտեց, որ կա Պետական բյուջեի մասին օրենք, որը սահմանում է գնաճի որոշակի միջակայք: Գնաճը միշտ կառավարելի է, թե ԿԲ-ն, թե կառավարությունը հետևողական են այդ հարցում: Նախարարի կարծիքով՝ արտառոց որևէ բան չի սպասվում: Գնաճը 2019-ին չի գերազանցի 4 տոկոսը:
Խաչատրյանը չկարողացավ նշել, թե որ ապրանքները կթանկանան։ Դա կախված է ապրանքների նկատմամբ պահանջարկի գնահատականներից: Նա գնաճը նաև համարեց տնտեսական աճին խթանող գործոններից մեկը։

Тигран Хачатрян не исключает возможный рост цен в результате налоговых реформ
В результате налоговых реформ в Армении не исключено повышение цен на определенные виды товаров. Но он будет в пределах допустимого диапазона в рамках 4 процентов.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян. В 2019 году не исключен рост цен, но только в рамках закона. Когда бывает улучшение налогового администрирования, и налоговое администрирование выводит из тени определенную часть хозяйствующих субъектов, то это требует, чтобы эти субъекты платили налоги за продаваемые ими товары и услуги, в том числе и налог на добавочную стоимость. Последний является ценовым фактором и в некоторой степени влияет и на цены. Если, например, кто-то продавал часть своих товаров без уплаты НДС, а сегодня платит, то в некоторой степени может наблюдаться увеличение цены", - сказал Хачатрян.
Он подчеркнул, что есть закон О Государственном бюджете, который и определяет возможный диапазон роста цен. Рост цен всегда управляем, так как ЦБ, так и правительство последовательны в этом вопросе. По мнению министра, ничего экстраординарного не ожидается. Рост цен в 2019 году не превысит 4%. Хачатрян не смог указать, какие именно товары подорожают. Это зависит от спроса на товары. Он также назвал рост цен одним из факторов, стимулирующих экономический рост.